Festival moderní magie ukáže manipulace a iluze

Líbeznice (u Prahy) - Domácí i zahraniční kouzelníci a iluzionisté se sjeli do Česka. Sedmý ročník mezinárodního festivalu moderní magie Velká cena Divadla kouzel 2010 skončí dnes večer závěrečným galaprogramem. Přehlídka probíhá v Divadle kouzel Pavla Kožíška. Během dvou dnů se zde představí kouzelníci z jedenácti zemí světa. V sále, který nese jméno jednoho z nejslavnějších, Harryho Houdiniho, se utkají o přízeň mezinárodní poroty. Porotci budou hodnotit v několika kategoriích: manipulace, všeobecná magie, iluze a mikromagie.

„Vystoupení musí být celkově dobře propracované, nestačí jen umět samotná kouzla, ale mít i patřičný kostým, choreografii, hudbu a všechno mít sladěné v jednotný celek,“ vysvětluje iluzionistka Radana Vozňáková. Svoje dovednosti na festivalu předvedou ve dvou juniorských kategoriích nejmenší kouzelníci a bude zvolena Miss magie.

„Nejmladšímu účastníkovi, který se tu na jevišti představil, bylo pět a půl roku,“ říká předseda Českého magického svazu Pavel Kožíšek.

Součástí festivalu je také kouzelnický bazar. Tam si iluzionisté vyměňují svoje zkušenosti a mají i možnost nakoupit nová kouzla. „To je vlastně nářadí, se kterým pak kouzelník vytvoří svůj vlastní trik,“ vysvětluje hvězda festivalu, slovinský mág Vladimír Mikek.