OKD Doprava už nevozí cestující

Milotice nad Opavou (Bruntálsko) – Železniční dopravce OKD Doprava předal společnosti Viamont osobní dopravu na železniční trati z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem. V Česku tak zůstávají už jenom tři osobní železniční dopravci, kromě Viamontu jsou to České dráhy a Veolia. OKD Doprava se rozhodla soustředit výhradně na nákladní dopravu a logistiku, sdělil mluvčí společnosti Petr Jonák. Nový dopravce na lokálce snižuje počet spojů, končí osm spojů – čtyři ranní a čtyři večerní. Viamont to chce cestujícím kompenzovat brzkou modernizací vozového parku.

Po trati z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem jezdí starý motorový vůz, který OKD Doprava pronajímala od Českých drah. Podle ředitele osobní dopravy Viamontu Františka Kozla chce společnost během dvou až tří let vůz zmodernizovat nebo ho nahradit docela novou motorovou jednotkou.

Do Viamontu přechází většina z dvanácti zaměstnanců OKD Doprava, kteří zajišťují provoz na trati. „Některým zaměstnancům jsme nabídli jiné pozice v rámci OKD Doprava,“ dodal mluvčí Jonák.

Vlaky pod hlavičkou OKD Doprava jezdily po trati od roku 1998. Společnost si ji pronajala od státu, který původně nechtěl opravit koleje poškozené při povodni v roce 1997. Trať opravila OKD na své náklady, dopravu na ní provozovala na základě objednávky státu, resp. krajského úřadu. Na předání dopravy se dohodla s Viamontem na konci loňského roku.

Viamont nyní provozuje osobní dopravu na čtyřech tratích. Jeho vlaky zatím jezdí z Karlových Varů do Mariánských Lázní a do Kraslic a z Trutnova do Svobody nad Úpou.