Masarykovi by bylo 160, slavilo se v rodném Hodoníně

Hodonín – Rodiště Tomáše Garrigua Masaryka si připomnělo 160. výročí jeho narození. Historickým vlakem přijelo z Brna do Hodonína mnoho hostů, někteří z nich i Masarykovým salonním vozem z roku 1930. Po příjezdu mimořádného spoje následoval pietní akt u Masarykova pomníku na hodonínském náměstí 17. listopadu. Od pomníku vyrazil průvod městem v čele s hudbou Hradní stráže a mažoretkami. V průvodu šli také sokolové a krojovaní. Oslavit kulaté výročí svého předchůdce ale nepřijel ani jeden z jeho nástupců – český i slovenský prezident se Hodonínským omluvili.

Hodonín se na oslavy připravoval celý rok. Nepřítomnost prezidentů proto byla zklamáním. „Měli jsme původně v záměru udělat zlaté mince pro prezidenty naší republiky i slovenské. Bohužel oba se nám omluvili,“ shrnula hodonínská starostka Milana Grauová.

Hodonínské Masarykovo muzeum připravilo k výročí výstavu T. G. Masaryk a jeho rodina. Tvoří ji fotografie i soukromá korespondence, která představuje prezidentovo soukromí. Nechybí například také Masarykův radiopřijímač, který pro něj vyrobil vojenský závod ve Kbelích. Výstava potrvá do 21. května.

Oslavy v Hodoníně probíhaly i po poledni, kdy se jejich centrum přesunulo na náměstí pojmenované právě po Masarykovi. Večer potom následovalo umělecké představení inspirované Čapkovými Hovory s TGM.

Část dne byl na hodonínském nádraží vystaven Masarykův salonní vůz, který byl odpojen po příjezdu historického vlaku. Na nádraží byly k vidění také výstavy Masaryk a železnice a Legionáři a magistrála.

Masaryka si o víkendu připomínalo celé Česko, trochu i Slovensko

Vzpomínkové akce na T. G. Masaryka začaly již v pátek, kdy byla v rakovnické nemocnici odhalena jeho nová busta. V sobotu se oslavy přesunuly do Lán, kde Masaryk dožil. Za přítomnosti manželky prezidenta Livie Klausové, politiků, zástupců mnoha organizací a stovek dalších návštěvníků byla odhalena jezdecká socha prvního československého prezidenta. Podle organizátorů lánské akce se během dne ve městě vystřídaly zhruba tři tisíce návštěvníků.

Masaryka si připomenulo asi 50 lidí také ve slovenské Bratislavě u památníku československé státnosti. „Dnes se tu sešli lidé, kteří si myslí, že Slovensko by si mělo památku a odkaz Tomáše Garrigua Masaryka připomínat mnohem výrazněji,“ řekl Ondřej Dostál z Konzervativního institutu M. R. Štefánika. Institut akci pořádal spolu s Českým spolkem na Slovensku, Občansko-demokratickou mládeží Bratislava a Občanským sdružením Česko-slovenské mosty.