ČSSD chystá pro bohaté firmy povinné odvody na sport i kulturu

Praha – Sociální demokraté chtějí po volbách zavést pro zhruba desítku nejziskovějších firem povinné odvody na veřejně prospěšné činnosti, například podporu sportu či sociální účely. V dnešních Otázkách Václava Moravce to uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek, který tak chce řešit podfinancování českého sportu. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v diskusi další daňové odvody odmítl, neboť je ve finále firmám zaplatí jejich zákazník. Chyba je podle něj v zadlužené O2 areně, kterou musejí sportovní svazy splácet. Sport by podporoval na nejnižší úrovni a vyvaroval by se megalomanským projektům.

ČSSD chce zavést povinné odvody firem s ročním obratem nad 5 miliard korun a tržní dominancí. Tyto společnosti budou povinně odvádět 1 procento ze základu daně na obecně prospěšnou činnost. „Je dobré, aby v době krize velké firmy podporovaly sport, sociální i kulturní oblast. Podporujeme solidaritu nejen mezi mladými a starými, ale i mezi bohatými a chudými,“ uvedl Paroubek s tím, že by se jednalo například o ČEZ, PRE, velké banky nebo mobilní operátory.

V současné legislativě už možnost právnických osob odečíst z daňového základu až 5 procent na veřejně prospěšné účely zakotvená je. Většina firem však tuto možnost využívá jen částečně, z 8 možných miliard firmy vydaly jen 550 milionů, a proto ji chce Paroubek uložit jako povinnost. Získal by tím zhruba miliardu navíc.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Paroubek o zdanění firem:

0„Bylo by dobré alespoň v době krize, kdy není možné nalézt peníze na sport, kulturu či sociální oblast, aby největší firmy také něco udělaly pro společnost. Kdyby daly o miliardu víc, tak to jedno procento není nic, co by je v těch desítkách miliard zničilo.“

Schwarzenberg nicméně považuje socialistický plán za stěží funkční a připomněl situaci z 90. let, kdy měl být český sport zajištěn z výnosů Sazky. Sportovní svazy ale využily peníze na stavbu haly a nyní kvůli vysokým splátkám sport živoří. Podle předsedy TOP 09 to není relevantní důvod, aby se daňoví poplatníci kvůli chybám sportovních funkcionářů obírali o další peníze. Sportovní svazy se mají dohodnout především se Sazkou, která má peněz dost. Schwarzenberg také upozornil, že zvýší-li se společnostem daňové odvody, promítne se to například v mírně zvýšených cenách pro všechny.

Názor na financování sportu mají všechny politické strany odlišný. Za svůj návrh Paroubek sklidil kritiku představitelů ODS, podle kterých není oblast, které by Paroubek nechtěl po volbách šéfovat, a podobně jako zelení či TOP 09 by se zaměřili na fungování Sazky. Lidovci by hledali více peněz prostřednictvím vyššího zdanění hazardu. Naopak komunisté považují další zdanění ziskových společností za dobrý povolební námět k diskusi.

Česko je ve financování sportu na evropském chvostu

Výdaje státního rozpočtu na tělovýchovu a sport od roku 1989 neustále klesají, nyní se hodnota ustálila okolo čtvrt procenta z celkových výdajů. Ve srovnání se zbytkem Evropské unie je Česko po Bulharsku a Maltě zemí s nejmenšími výdaji na sport. Na jednoho obyvatele putuje u nás ročně pouze 300 korun, což je třetina ve srovnání se Slovenskem a méně než desetina ve srovnání s vedoucí Francií.

Jako hlavní poslání státu v oblasti sportu vnímá Schwarzenberg zejména jako co nejširší podporu mládeže ve městě i na venkově, aby lidé měli možnost sportovat a v celé republice byla dostatečně vybavená a dostupná sportoviště. Cílem by podle něj rozhodně neměly být další megalomanské stavby, a s tím spojená alokace obrovského balíku peněz na jedno konkrétní místo, neboť by už nezbyly peníze na ostatní. Sport by tím dostal pouze další ránu.

Paroubek se se Schwarzenbergem shodl na nutné podpoře sportu od základů, tedy už na školách a ve sportovních třídách. Byl by ale ochoten podpořit i stavbu haly například pro rychlobruslení, kterou dnes v Otázkách prosazoval například trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák, pokud by byla zaštítěna soukromým kapitálem. V souvislosti se Sazka arenou by ale ani jeden z nich neuvažoval o tom, že by stát mohl zadluženou halu od sportovních svazů odkoupit a dluhy zaplatit.