V příhraničí nerostla kriminalita, kontroly přesto pokračují

Mnichov – Po vstupu Česka do schengenského prostoru se nezvýšila kriminalita v německém příhraničí. V Otázkách Václava Moravce to řekl Pavel Rybár z plzeňského krajského policejního ředitelství. Právě možným zvýšením kriminality přitom zdůvodňuje bavorská policie a vláda tzv. závojové kontroly, v jejichž rámci zastavují a kontrolují auta s českou registrační značkou a prověřují jejich řidiče – někdy i ponižujícím způsobem.

„Ze všech zpráv i z jednání bylo patrné, že zrušení hraničních kontrol nemělo žádný vliv a nemá vliv na zvýšení kriminality v příhraničí. Bezpečnostní situace v příhraničí je stabilizovaná,“ řekl Pavel Rybár.

Se závojovým pátráním začali němečtí a také rakouští policisté již v roce 2007 před vstupem Česka a dalších zemí do schengenského prostoru bez pohraničních kontrol. Ačkoli podobné akce probíhají i v rakouském a saském příhraničí, čeští řidiči si stěžují takřka výhradně na bavorské policisty. Jejich kontroly jsou časté a velmi podrobné. Policisté navíc jezdí civilními vozy a nejsou v uniformě. Vzhledem naopak často připomínají spíše bandity, kteří se chystají řidiče přepadnout.

Policii kontroly nevadí

Kontroly ale mají podle Rybára oporu v tzv. schengenském hraničním kodexu. „Poskytují každému státu právo i povinnost provádět i nadále policejní opatření s účelem bojovat s kriminalitou a nelegální migrací v souladu s národní legislativou,“ shrnul vedoucí odboru mezinárodních vztahů plzeňského krajského ředitelství. „V jakém rozsahu bude německá policie provádět hlídky, je čistě v její kompetenci. My do toho nemůžeme zasahovat,“ dodal.

Sami čeští policisté se závojovým pátráním bavorských kolegů nemají problém vzhledem k tomu, že se při kontrolách občas podařilo dopadnout i hledané zločince. „Vidím výsledky, které přináší závojové pátrání na území Německé republiky, nevidím problém tak, jak je prezentován u nás v médiích,“ uvedl Rybár. Tvrdé kontroly, kdy bavorští policisté nevybíravým způsobem zjišťují, nebral-li řidič před jízdou drogy, jsou podle něj ojedinělé a nejde o systémové selhání.

Politici protestují, dostali letáky

Problematickými kontrolami se začali zabývat i politici, kteří nezřídka hovoří o šikaně. Ministr zahraničí Jan Kohout o nich na setkání se svým německým protějškem Guidem Westerwellem prohlásil, že odporují duchu Schengenu. „V našem pojetí je to skutečně porušení lidské důstojnosti a minimálně to odporuje duchu schengenské dohody,“ uvedl ministr.

Čeští politici ale zatím dosáhli jediného výsledku – bavorské kontroly pokračují, ale hlídky rozdávají řidičům vysvětlující letáky. Úřady samotného Bavorska se k problému většinou odmítají vyjádřit.