Ať autobusy vozí více kočárků a vozíků, žádají matky a vozíčkáři

Praha - Matky s kočárky a tělesně postižení kritizují připravovaný zákon o veřejné dopravě. Žádají, aby změnil praxi ze 60. let, podle které řidiči autobusů nebo tramvají najednou převážejí většinou pouze jeden kočárek nebo vozík. A to přesto, že staré i nové nízkopodlažní stroje nabízejí místa dostatek. „Když se nás tam sejde hodně, tak buď to vzdám a jdu pěšky, nebo se tam dostanu a dovnitř se narvu,“ popisuje častou situaci maminka Jana Kodymová z Liberce.

Když se paní Jana do autobusu nedostane, musí čekat někdy i půl hodiny na další vůz. Stejné problémy trápí i vozíčkáře. „Přišli jsme k autobusu, tam byly dva kočárky a museli jsme hodinu čekat na další autobus. Když je takhle zima, tak to opravdu není nic příjemného,“vypráví Erik Čipera z Občanského sdružení Asistence.

Dodnes totiž platí zavedená praxe z roku 1964 podle níž o počtu přepravovaných kočárků nebo vozíčkářů rozhoduje výhradně řidič. „Je to dáno zejména konstrukcí těchto dopravních prostředků, kdy při konstrukci je dbáno na to, aby nedocházelo zároveň k ohrožení ostatních cestujících,“ tvrdí mluvčí Dopravního podniku Praha Ondřej Pečený.

Vejdou se tři, čtyři kočárky. Není v tom problém

„Určitě se tam vejdou tři, čtyři kočárky či vozíky a není v tom žádný problém,“ reaguje na to Erik Čipera. Pokud cestující do některých spojů opakovaně nemohou dostat, můžou si žádat od dopravního podniku, aby posílil spoje. Šance na změnu ale bývá velmi malá.