Zelení vsadí ve volbách na boj s korupcí a zelenou ekonomiku

Praha - Strana zelených vsadí v květnových parlamentních volbách na boj s korupcí, chytrou zelenou ekonomiku, zvýšení ochrany ovzduší a investice do vzdělání, vědy a kultury. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání republikové rady to oznámil předseda strany Ondřej Liška. Preference zelených se pohybují na hranici pro vstup do Parlamentu. Strana podle Lišky vynaloží na volební kampaň pět milionů korun a další miliony, které ještě očekává od dárců. Voliče by měly zeleným přivábit také známé osobnosti veřejného života včetně exprezidenta Václava Havla.

Zelení chtějí prosazovat zveřejňování veřejných zakázek na internetu, zrušení anonymních akcií a zavedení centrálního registru uchazečů o veřejné zakázky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl podle Lišky kontrolovat i menší zakázky a Nejvyšší kontrolní úřad musí dostat pravomoc k postihům nehospodárného zacházení s veřejným majetkem.

„Chytrá“ zelená ekonomika je podle Lišky taková, která neplýtvá a investuje tam, kde se to v budoucnu mnohonásobně vrátí, to znamená do energetických úspor, moderních, energeticky nenáročných technologií. Zelení budou prosazovat změnu technických norem pro dopravní stavby, aby se daly stavět „výrazně levněji“. Na ekonomické části programu spolupracovali s ekonomy Miroslavem Zámečníkem a Tomášem Sedláčkem.

Konec smogu a podpora školství

Přísnější zákon o ochraně ovzduší má podle zelených zabránit opakování situací, kdy se lidé ve městech dusí. Zajistit chtějí pokračování podpory ekologického vytápění, jsou proti prolomení limitů povrchové těžby uhlí, odmítají privatizaci a tunelování státních lesů a chránit chtějí zemědělskou půdu zvýšením poplatků za její vynětí z půdního fondu.

Subvence do školství chtějí zvýšit z devíti na 12 procent, což je podle Lišky jen zlomek každoročního zisku polostátní firmy ČEZ. Prosadit hodlají rozdělení vysokých škol na vzdělávací, profesní a výzkumné. Státní fond kultury chtějí oddlužit penězi z hazardu.