Kohout chce odvolat velvyslankyni při EU Vicenovou

Praha - Ministr zahraničí Jan Kohout se rozhodl odvolat českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. Návrh chce ministr předložit vládě už na přelomu března a dubna. Důvodem odvolání je podle týdeníku Respekt údajná neschopnost velvyslankyně. To ale Kohout odmítá. Střídání velvyslanců je podle něj normální ve všech demokratických zemích.

Vicenová o svém odvolání nemá žádnou oficiální informaci: „Nemůžu se k tomu vyjádřit. Nikdy jsem se nesetkala s jediným projevem jeho (Kohoutovy) nespokojenosti s mou prací.“ Naopak šéf diplomacie prý Vicenové poděkoval za práci během českého předsednictví EU i za následnou reformu českého diplomatického týmu v Bruselu.

Jan Kohout:

0„Spekulace médií ohledně případného odvolání Mileny Vicenové z důvodu pochybností o její odborné způsobilosti jednoznačně odmítám…Střídání velvyslanců je věcí normální ve všech standardních demokratických zemích a rozhoduje o něm vláda a prezident republiky.“

Kohout by si přál, aby vláda ještě do voleb schválila vyslání jiné ženy do unie - nynější velvyslankyně v Řecku Hany Mottlové, tvrdí Respekt. „Já mám za to, že výsledky mojí práce potvrzují, že jsme tady odvedli to nejlepší možné,“ prohlásila dnes velvyslankyně.

Jde o odvetu, nebo o neschopnost?

"Od socialistů, stejně jako od premiéra Jana Fischera, už dostal Kohout neoficiální zelenou, ODS je proti. Alexandr Vondra, který Vicenovou do Bruselu vybíral, to považuje za vendetu. Právě Kohouta totiž Milena Vicenová na bruselském postu vystřídala poté, co jej Topolánkova vláda v roce 2007 stáhla. Velvyslance jmenuje a odvolává na návrh vlády hlava státu. ČSSD, jejímž členem Kohout je, se v roce 2007 výměna na významném postu v Bruselu nelíbila.

Jan Kohout
Jan Kohout
Více fotek
  • Jan Kohout autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1477/147634.jpg
  • Alexandr Vondra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119106.jpg