ČNB zlato na Expo nepůjčí, hledá se jiné řešení

Praha - Stát i Česká národní banka se nebudou angažovat ve vypůjčení tuny zlata pro světovou výstavu EXPO 2010 v Číně. Podle premiéra Jana Fischera už existuje jiné řešení. Ministr zahraničí proto dnes návrh stáhl z programu. Uspěli naopak producenti mléka, kabinet jim schválil mimořádnou dotaci ve výši zhruba 150 milionů korun kvůli propadu výkupních cen. Souhlasu se dočkala i novela vysokoškolského zákona, která omezuje práci učitelů působích na několika školách.

V otázce půjčení zlata vzala vláda na vědomí sdělení generálního komisaře Pavla Stehlíka, který podle premiéra Jana Fischera přemýšlí o jiné a jednodušší cestě. „Nebude už důvod, aby se tím vláda zabývala, ani aby Česká národní banka uvolňovala pro tyto potřeby ze svých sklepení zlato,“ uvedl premiér. Stát ani ČNB se tak v zapůjčení zlata na Expo 2010 angažovat nebudou.

Poslanecký návrh novely vysokoškolského zákona má omezit možnost vysokoškolských pedagogů učit na více školách. Novelou by vznikl registr pracovních úvazků docentů a profesorů, který by omezil takzvané létající profesory. Pro akreditační komisi by pak byl vodítkem pro rozhodování o nově navrhovaných studijních programech a o vzniku soukromých vysokých škol. „Není možné, aby 'létající profesor' zaštiťoval pět programů, to fyzicky ani není možné, aby se na škole objevil,“ vysvětlil už dříve jeden z autorů předlohy a člen sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS).

Tuzemští producenti mléka získají mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem ve výši zhruba 150 milionů korun. Peníze jsou součástí balíčku v hodnotě 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy korun), který loni na podzim vyčlenila Evropská unie. Podpora má být v Česku vyplacena zhruba 2 500 chovatelům krav, evidovaným v systému mléčných kvót. Podle návrhu by peníze farmářům měly být uhrazeny nejpozději do 30. června letošního roku. Pouze v takovém případě jim totiž unie částku vyplatí. Dotace má zvýšit konkurenceschopnost českých mlékařů oproti jejich kolegům z ostatních evropských států.

Ministr životního prostředí Jan Dusík představil kolegům plán na zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Vláda zprávu přijala a pošle ji do Poslanecké sněmovny. Podle Fischera nyní vznikne pracovní skupina v čele s Dusíkem, která se bude problémem zabývat podrobněji. Premiér zároveň počítá s tím, že v doprovodu dalších ministrů, kterých se problematika týká, pojede přímo do Ostravy, kde bude o plánu dál jednat.

Studenti na přednášce
Studenti na přednášce
Více fotek
  • Studenti na přednášce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1132/113131.jpg
  • Jan Dusík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1404/140305.jpg