Tři vyděrači si od soudu odnesli přes 20 let

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil mnohaleté tresty třem mužům obžalovaným z vydírání a loupeže. Předloni v prosinci v penzionu v Kostelanech na Kroměřížsku údajně napadli a spoutali devětačtyřicetiletého podnikatele a vyhrožovali mu smrtí, pokud jim nezaplatí deset milionů korun. Poškozeného prý navíc z objektu odvezli a po několika hodinách ho svázaného vyhodili z vozu na pole mezi obcemi Křenovice a Stříbrnice na Přerovsku.

Čtyřicetiletý Miloš Kryštof půjde do vězení na 5,5 roku a o čtyři roky mladší Leoš Svoboda na osm. Oba muži nejprve u soudu odmítli vypovídat, dnes se však k jednání popsanému v obžalobě přiznali. Od poškozeného prý měli vymoci tři miliony korun, které muž údajně dlužil „nějakým Slovákům“.

Vše podle nich organizoval třetí z obviněných, devětačtyřicetiletý František Murka. Ten vinu odmítl, přesto ho soud poslal na osm let za mříže. "V rámci jejich (Kryštofova a Svobodova) doznání byla hodnověrně prokázána vina třetího spoluobžalovaného. Takže nejenom doznali vlastní činnost, ale objasnili i činnost spoluobžalovaného," informoval soudce Radomír Koudela.

Murka původně tvrdil, že poškozeného nezná a nikdy u něho nebyl. Své stíhání si vysvětluje tím, že byl asi „ve špatnou dobu na špatném místě“. U soudu řekl, že pouze hlídal na příjezdu do Kostelan, zda nejede policie.

Kopance a zbraň u hlavy - způsob „jednání“ odsouzených

Podle státního zástupce Romana Kafky se trojice dostala do areálu penzionu pod smyšlenou záminkou sjednání prodeje nákladních vozidel poškozenému, který mimo jiné podniká v dopravě. Místo jednání však pachatelé údajně po podnikateli pod pohrůžkou použití pistole požadovali peníze. Podle obžaloby ho bili pěstmi i neznámým předmětem, kopali jej a drželi mu zbraň u hlavy. Muž jim vydal 60 000 korun a mobilní telefon. Pak prohledali celý objekt, spoutali poškozeného plastovými pásy na zápěstí a kotnících, přes obličej mu nasadili pletenou kuklu a naložili ho do vozidla. Když obžalovaní podnikatele z vozu vyhodili, sdělili mu s pohrůžkou smrti, že má do dvou dnů sehnat deset milionů korun.

„Měl jsem strach a už jsem se loučil se svým životem. Nepřál bych to nikomu, protože byla situace taková, kterou jsem nikdy v životě neprožil. A doufám, že byla i poslední a že tito pachatelé dostanou patřičný trest,“ řekl napadený podnikatel.

František Murka
František Murka