Havířovské hokejové manažery vyšetřuje policie

Havířov - Policie začala vyšetřovat krach havířovského hokejového klubu, který kvůli platební neschopnosti v lednu odstoupil z rozehrané první ligy. Upozornil na to Český rozhlas Radiožurnál, podle něhož se případem zabývají specialisté na hospodářskou trestnou činnost. Kriminalisté mají v plánu kontaktovat insolvenční správkyni a s ní analyzovat všechny dostupné doklady, postupně pak chtějí vyslechnout zainteresované osoby. Podle Radiožurnálu získala servisní společnost havířovských Panthers od města přes 120 milionů. Hráčům ani dodavatelům sportovního vybavení ale neplatila. Klub skončil v dluzích a musel z první ligy odstoupit.

Havířovský magistrát tvrdí, že o kritické finanční situaci nevěděl. „Kontrolovali jsme finanční prostředky, které šly z rozpočtu města, a ty byly vždy řádně proúčtovány,“ řekla ČT mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková. Insolvenční správkyně Dagmar Bařinová ale uvedla, že řada finančních operací hokejové společnosti byla nestandardní a riziková. „To, že tam měli problémy, museli vědět delší dobu. Museli to pociťovat minimálně od roku 2007. Vyplývá to z účetních výkazů, z výkazů zisků a ztrát, které mi byly dány k dispozici,“ řekla Radiožurnálu Bařinová.

Hokejisté klubu se ocitli v pozici věřitelů i majetku klubu

Současný šéf havířovského hokeje Ivo Peštuka připouští, že jeho předchůdci nepostupovali vždy správně. „To je špatné hospodaření se svěřenými prostředky. Jestli mám rozpočet na 15 milionů korun, tak nemohu utratit 30 milionů. A to se stalo, což je velký problém. Brali se sem hráči, kteří nedosahovali té výkonnosti. Měli přitom vysoké nároky a vysoké smlouvy, což byla obrovská chyba,“ řekl Peštuka.

Insolvenční správkyni se dnes přihlásilo šest desítek věřitelů. Celkové dluhy havířovské hokejové společnosti dosahují téměř 30 milionů korun. „V tomto případě zbývá jen konkurz, který bude prohlášen v nejbližší době,“ řekla ČT soudkyně krajského soudu Kateřina Holešovská. Hokejisté klubu se ale najednou ocitli v pozici věřitelů i majetku. Hráčská práva totiž podle Bařinové patří do majetku společnosti. Podle tabulek svazu mají hodnotu kolem deseti milionů korun a kromě hokejové výstroje a jedné pohledávky jsou jediným cenným majetkem firmy. Vedení klubu ale s hráči počítá pro druhou ligu a chce proto podat vylučovací žalobu. O prodeji zbylého majetku bude nyní rozhodovat veřitelský výbor.