Zlatá kapka na výstavě EXPO 2010 určitě bude, možná ale ne tunová

Praha - Vláda by dnes měla rozhodnout, zda půjčí od České národní banky zlato na výstavu EXPO 2010 v Šanghaji. Tento nápad se příliš nezamlouvá ministrovi financí Eduardu Janotovi. Ministerstvo se totiž ostře postavilo proti tomu, aby Česká národní banka zlato půjčila bezplatně. Podle zjištění České televize je jedním z důvodů, proč se ministerstvo nápadu brání, záměr exponát po výstavě prodat a zlato vrátit z jiných zdrojů. Plná jedna tuna cenného kovu má hodnotu 700 milionů korun. Přetavená ve zlatou kapku měla na výstavě posloužit jako exponát z dílny známého česko-argentinského umělce Federica Díaze.

Pokud vláda půjčení neschválí, mají podle svých slov organizátoři připravené náhradní řešení. Kapku zlata podle nich lidé uvidí stejně. „I kdyby se vláda rozhodla, že projekt nepodpoří, máme připravený jiný postup, který by nám umožnil tento exponát zrealizovat,“ vysvětlil generální komisař EXPO 2010 Pavel Antonín Stehlík.

Pokud budou kapku realizovat organizátoři sami, nebude vážit tunu

Dodal ale, že pokud by zlatou kapku realizovali organizátoři, nebyla by tunová. „V současné chvíli se snažíme domluvit se na alternativním plánu a finální hmotnosti zlaté kapky. Od nikoho bychom si zlato nepůjčovali, koupili bychom ho a posléze prodali,“ řekl.

Dle slov Stehlíka vedli organizátoři jednání s Českou národní bankou s předpokladem, že ten, kdo si zlato půjčí, bude kancelář generálního komisaře. Banka ale nakonec usoudila, že je tato organizace vzhledem k objemu jejích aktiv tak malým partnerem, že by byla nevhodnou pro zapůjčení takového množství zlata. Proto přišla s požadavkem, aby to bylo ministerstvo financí.

Expo 2010 - známka České pošty
Zdroj: Infofila.cz