Barták představil Klausovi žádost na zvýšení afghánské mise

Praha - S požadavky NATO na posílení české mise v Afghánistánu seznámil dnes ministr obrany Martin Barták prezidenta Václava Klause. Na Hradě jednali ještě s premiérem Janem Fischerem, vedle Afghánistánu hovořili o chystaných změnách ve velitelských strukturách české armády. Generální tajemník Anders Fogh Rasmussen požádal v pátek Česko o vyslání dalších 51 lidí do Afghánistánu, kteří by obstarali dvě lékařská zařízení a školili Afghánce v oblasti letectví. Proti navýšení českého kontingentu se staví ČSSD, ODS to naopak podporuje.

„Je to věc, která nepochybně bude vyžadovat další schůzku, další jednání, pan ministr pro ně připraví podklady, na kterých jsme se dohodli. Myslím, že se k nim v krátké době v této sestavě budeme vracet,“ zhodnotil situaci po dnešním jednání premiér Jan Fischer. Ministr obrany Martin Barták odmítl zhodnotit schůzku jakkoli konkrétně. Nejednalo se podle něj o žádné detaily, pouze šlo o diskuzi „nad zamýšlenými organizačními změnami a nad jejich načasováním.“ Podle šéfa NATO by se 19 českých vojáků mělo podílet na výcviku afghánských vojáků, zbytek by pracoval v rámci dvou klinik.

Český kabinet předtím navrhl vyslání dalších 55 lidí, ovšem plánoval jiné využití. S výcvikem místní afghánské policie by podle původních plánů mělo pomáhat 15 vojenských policistů, až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polské základny v provincii Ghazní. Tento návrh odmítl hlasy ČSSD a KSČM sněmovní branný výbor, který se jím zabýval před samotným jednáním horní parlamentní komory.

Pro letošní rok Parlament schválil nasazení až 535 vojáků v Afghánistánu, o dalším navýšení, které požaduje Severoatlantická aliance, musí jednat. Novou žádost NATO posuzuje nyní ministerstvo obrany.