Odboráři stáhli Duška kvůli jeho výrokům z vyjednávací skupiny

Praha - Koalice dopravních odborů stáhla Jaromíra Duška ze skupiny vyjednávačů s politiky. Odboráři se snaží prosadit snížení zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň - kvůli tomu hrozili i stávkou. Příčinou tohoto rozhodnutí byly Duškovy kontroverzní výroky v sobotních Lidových novinách (LN). V rozhovoru pro tento list Dušek řekl, že České dráhy (ČD) ovládá skupina homosexuálů. Jeho odborářští kolegové na dnešek svolali schůzku a požadovali vysvětlení. Dušek na ni nepřišel. Už v sobotu řekl, že se omlouvat nebude. Vyjádření prý myslel žertovně; a prý dílem to, co říká, je pravda. A dnes ještě přitvrdil - prý nejde o homofobní výroky, ale o úzká propojení homosexuálů na vysokých postech.

„Koalice dnes rozhodla, že dokud nedojde k vyřešení, nebude patřit mezi reprezentanty koalice na jednání, to znamená mezi těch pět hlavních mluvčích,“ řekl ČT24 předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Duškovy výroky považují za nešťastné a podle nich komplikují současné vyjednávání ohledně benefitů. Dokud své výroky Dušek nevysvětlí, Koalici dopravních odborových svazů reprezentovat nebude.

Jaromír Dušek pro ČT24

„Já to neberu nijak vážně, koalice není žádná struktura, jež má pevné vazby či jednací řád a může rozhodovat o jakémkoliv jiném svazu, které se volně scházejí k řešení problémů v dopravě. Až ta zběsilá hysterie, již rozpoutali především pravičáci, kteří byli proti benefitům a za každou cenu se snaží zlikvidovat Duška, a nikoliv řešit věcné problémy, tak že se to samozřejmě všechno vyjasní.“

Video Studio ČT24 s Jaromírem Duškem a Lubošem Pomajbíkem
video

Studio ČT24 s Jaromírem Duškem a Lubošem Pomajbíkem

Dušek ve svých prohlášeních ještě přitvrdil. Z jeho strany prý nejde o homofobní výroky, ale o úzká propojení homosexuálů na vysokých postech. „Lidem, kteří zašantročí 8 miliard korun a schovávají se za mafii, úzkou skupinu lidí používající protekcionismus mezi sebou v rámci homosexuality a dopouštějící se trestných činů, ale díky kontaktům na homosexuály na vyšších místech se jejich trestné činy nebudou ani prověřovat, natož šetřit, protože státní zástupkyně prostřednictvím pana Slamečky a pana Nováka dostala příkaz se tím nezabývat,“ prohlásil.

Dráhy budou Duška žalovat, Slamečka také

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda odmítl výroky o nekompetentnosti drah, co se týká personálního obsazování pozic. Do funkcí jsou lidé podle Žaludy dosazováni kvůli své odbornosti, nikoliv kvůli své orientaci. Proti Duškovým výrokům se dráhy budou bránit právní cestou, protože podle Žaludy poškozují obraz a pověst ČD.

K Duškovým výrokům se dnes vyjádřil i ministr dopravy Gustav Slamečka - přirovnal je k rétorice nacistických pohlavárů Heinricha Himmlera a Adolfa Hitlera. Rovněž oznámil, že podá na Duška trestní oznámení pro pomluvu. Dušek prý napadl jak samotné ministerstvo dopravy za personální politiku, tak i jeho, že se prý podílí na tunelování Českých drah. „V sekci železniční dopravy nebyli s výjimkou neobsazeného postu náměstka žádní noví lidé přijímání,“ uvedl na svou obranu Slamečka. Rozhodnutí koalice stáhnout Duška z pětice vyjádnávačů Slamečka vítá. Pokud by se ale měl Dušek vrátit zpět mezi vyjednavače, Slamečka prý od vyjednávacího stolu odejde. „S lidmi typu pana Duška dál jednat nebudu,“ řekl.

Duška kritizovala řada politiků

Duškovo vyjádření už v sobotu ostře odsoudila řada politiků v čele s premiérem Janem Fischerem, podle kterého vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Kritizoval ho i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch a prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka by Dušek alespoň dočasně neměl za odbory vyjednávat.

Odbory se nyní snaží prosadit snížení zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň. Sněmovna návrh schválila, Senát ho ale odmítl, a předloha se tak vrací k dalšímu hlasování znovu poslancům.


Duškovo kontroverzní prohlášení:

Na dotaz, jak hodnotí generálního ředitele ČD Petra Žaludu, šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Dušek v LN odpověděl: „To je jednoznačně člověk podnikatele Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: Homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf Úřadu vlády). A na ministerstvu dopravy je homosexuálů natahaných tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte.“

Gustáv Slamečka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24