Soud otevřel případ výbuchu granátu v pražské restauraci

Praha - Před pražským městským soudem dnes začal proces s Marcelem Markem, který podle žalobců přinesl loni v červenci do pražské restaurace ruční granát a odpálil jej. Výbuch poranil několik lidí. Muž čelí obvinění z obecného ohrožení a z nedovoleného ozbrojování. Marek, který dnes do jednací síně přišel v maskáčích, vypovídat odmítl. Po přečtení jeho výpovědi z přípravného řízení předsedkyně trestního senátu Dana Pacholíková hlavní líčení odročila.

Třiašedesátiletý Marek přišel podle spisu do restaurace U Českého lva v Praze 8 loni 9. července kolem 22. hodiny. Než do restaurace vstoupil, odjistil obranný časovaný granát, poté jej zajistil pomocí plastu a gumy a vložil do kufříku. V restauraci si sedl ke stolu a kufřík položil ke stěně. Kolem 22:30 podle spisu vytáhl pojistku granátu, čímž ho aktivoval. Následující výbuch zranil několik lidí, kteří v té době byli v restauraci. Exploze jim způsobila hlavně tržné rány a oděrky. Policisté u muže také našli samonabíjecí pistoli.

Marek podle žalobkyně Jany Pacholíkové odmítl převzít podanou obžalobu a požádal o konání hlavního líčení v nepřítomnosti. Na opakované dotazy soudkyně, zda nechce obžalobu převzít a zda chce vypovídat, neodpověděl, pouze záporně vrtěl hlavou. Eskorta vězeňské služby jej tak po krátké chvíli zase z jednací síně odvedla.

V přípravném řízení Marek podle Pacholíkové mluvil o svém údajném napojení na skupinu, která ho prý zaplatila. O jakou skupinu šlo, nepřiblížil s tím, že by byl považován za blázna. Řekl o ní, že to není „nic dobrého pro společnost“. Ze strany skupiny se prý cítil ohrožen na životě. Již dříve podle Pacholíkové uvedl, že byl tehdy připraven zemřít. Granát prý ale nechtěl odpálit v restauraci, ale až v autě s lidmi z oné skupiny, které tak chtěl zabít. Policistům řekl, že granát měl na svou ochranu a upravil ho ve stanici metra Florenc.

V restauraci podle své výpovědi vypil jedno pivo a dal si guláš. Uvedl, že pak uviděl dva muže, jeden z nich na něho prý kývl. Řekl, že musel jednat rychle a vytáhl pojistku granátu. Ještě se prý naklonil nad kufřík, aby svým tělem ochránil ostatní hosty restaurace. „Pán přišel na pivo, dal si gulášek, měl druhé pivo a najednou přišla rána,“ popisoval krátce po výbuchu výčepní.

Podle znalců z oboru psychiatrie a psychologie by jedním z možných motivů Markova jednání mohl být sebevražedný pokus na veřejnosti s tím, že vedle něho zemřou i další lidé. Muži podle kvalifikace v podané obžalobě hrozí až osm let vězení. Pražský vrchní soud již ovšem dříve naznačil, že pokud by se v rámci dokazování ukázalo, že Marek chtěl připravit o život lidi, kteří byli v době výbuchu v okolí, mohl by to trestní senát kvalifikovat jako pokus trestného činu obecné ohrožení podle nejpřísnějšího odstavce. Ten stanoví trestní sazbu na 12 až 15 let vězení, případně trest výjimečný.