Řidiče havarované rolby soud nepotrestal

Semily - Řidiče sněžné rolby, která loni v únoru plná lidí havarovala v Rokytnici nad Jizerou, soud nepotrestal. Okresní soud v Semilech ve svém rozhodnutí konstatoval, že nedošlo k trestnému činu. Při nehodě se těžce zranilo pět lidí, dalších devět utrpělo lehčí zranění. Podle znalců nebylo příčinou neštěstí přetížení rolby, ale technické závady. Praskla hnací hřídel kola a přetrhl se brzdový pás. Řidiči Vladimíru Kutnarovi hrozilo za obecné ohrožení až deset let vězení.

„Rolba by se udržela na svahu, i kdyby i s cestujícími vážila sedm tun,“ řekl soudce Martin Fišer. Přeplněná rolba měla asi 3,5 tuny. Sloužila jako horský taxík a místo povolených osmi lidí jich vezla 17. Jeli na dovolenou na horskou chalupu. V místě největšího stoupání se rolba zastavila, pak začala couvat a po 140 metrech spadla ze svahu do potoka. Nejhůře dopadla mladá žena. Vrtulník ji dopravil s vážnými úrazy pánve a páteře do liberecké nemocnice. Další pasažér skončil se zraněními na traumatologii.

Vladimír Kutnar se všem poškozeným omluvil:

„Vím, co rolba umí a co vydrží. Když začala couvat, brzdil jsem a zatáhl za směrové páky. Nepomohlo to, ale pochopil jsem, že přestaly fungovat brzdy. Nic se nedalo dělat. Někteří zranění lidé mají stále ještě zdravotní potíže, věřím ale, že se všichni úplně uzdraví.“

Odborníci z dopravní fakulty pardubické univerzity mimo jiné uvedli, že Kutnar nemohl rolbu zastavit, když nekontrolovatelně couvala dolů. Ve velké rychlosti pak spadla do potoka na kameny a zůstala stát na boku. „Šlo pravděpodobně o konstrukční vadu,“ tvrdil Kutnarův obhájce. Jak vyplynulo z dnešního hlavního líčení, sněžné rolby nemusí procházet technickými kontrolami. „Vzhledem k tomu, jak často se v horských střediscích pohybují, je to zarážející,“ podotkl Fišer. Kutnar dělal na rolbě standardní údržbu.