Exposlanec Doležal dostal za nepřímé úplatkářství pokutu sto tisíc

Praha – Bývalý poslanec ODS Vladimír Doležal dostal u obvodního soudu pro Prahu 1 pokutu 100 tisíc korun za to, že se měl dopustit nepřímého úplatkářství. Verdikt zatím není pravomocný, podle obžaloby žádal Doležal po podnikateli Michaelu Dvořákovi úplatek 800 tisíc. Kvůli podezření z korupce mu hrozilo až pět let, soudy se tímto případem zabývají už čtyři roky.

Exposlance už třikrát obvodní soud osvobodil, odvolací senát však kauzu vždy vrátil k novému projednání. Případ byl navíc odebrán původnímu soudci, protože opakovaně nerespektoval závazné připomínky vyššího soudu a neodstranil vytýkané nedostatky. 

Doležal se v roce 2006 vzdal poslaneckého mandátu, v současnosti pracuje na úřadu městské části Prahy 15 jako tajemník. Radnice čeká na konečný verdikt soudu, do té doby nic podnikat nehodlá. Starosta Jiří Petříš je prý zatím s Doležalem spokojený. 

Případ začal na podzim 2004, kdy prý podnikatel Dvořák chtěl, aby vršovická radnice změnila své rozhodnutí a prodloužila mu nájemní smlouvu na pozemek, kde provozoval autobazar. Přes svého spolupracovníka se proto obrátil na tehdejšího poslance Doležala. Na setkání s politikem potom dorazil vybavený policejním odposlechových zařízením a nahrál Doležala, jak například říká: „To já oťuknu, co za to chtějí, hoši“. Bývalý poslanec své výroky vysvětluje tím, že pouze sliboval zjistit, jaké podmínky radnice k prodloužení nájmu určuje.