V Písku skončí papírové lístky, nahradí je čipová karta

Písek - V Písku skončí v dubnu prodej papírových jednorázových jízdenek na MHD. Od července je nahradí elektronická čipová karta. Cestující si jízdenku za příplatek koupí v autobuse, uvedl obchodní ředitel ČSAD České Budějovice Karel Coufal. Platnost všech papírových jízdenek i časových kuponů vyprší k 30. červnu. Jedna jízda přijde dospělou osobu jezdící na čipovou kartu od července na deset korun, do konce června za ni zaplatí devět korun. Jízdenka, kterou si člověk koupí v autobuse, stojí nyní 15 korun a její cena zůstane stejná.

Lidé podle Coufala na čipovou kartu postupně přecházejí, zřídit si ji mohou od 1. ledna na třech místech. Podle odhadů by mělo být v Písku vydáno 4 000 až 5 000 čipových karet. Vystavení karty přijde na 100 korun.

Čipová karta je stejně velká jako běžné bankovní karty. Jsou na ní uloženy identifikační údaje cestujícího, slevy podle věku držitele či údaje o předplaceném kreditu. Kartu si uživatel nabije kreditem, z něj mu pak bude strháváno jízdné. Při ztrátě se karta zablokuje a cestující si nechá kredit nahrát na novou kartu.

Coufal uvedl, že zpracovávají projekt na elektronickou peněženku, kterou by mohli využít například návštěvníci města. Zájemce by si za zálohu půjčil čipovou kartu a nabil ji určitou částkou, kterou by mohl projezdit.