Krádež identity mezi dvěma Ukrajinci řeší policie i soud

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 řeší ojedinělý případ krádeže identity. Ukrajinci Mychajlu Varhovi jeho bývalý spolužák Ivan Nimčuk ukradl kopii cestovního pasu a na jeho jméno spáchal trestný čin a jednadvacet přestupků. Jako Varha za ně byl i odsouzen, čímž se mu podařilo obelstít jak policii, tak soud. K případu došlo již před dvěma lety a vysvětlit se jej podařilo až letos. Reálně sankciovaný Varha se nyní za dva roky řízení, během nichž úspěšně prokázal svou nevinu, chystá žádat odškodné.

K trestnému činu krádeže došlo 2. dubna 2008. Tehdy devatenáctiletý Ivan Nimčuk v obchodním centru Palladium na pražském náměstí Republiky odcizil jeansové kalhoty v hodnotě 1 999 korun a jednu koženou bundu v hodnotě 3 299 korun. Ukryl je do své tašky a prošel bez zaplacení pokladnami. Byl zadržen ostrahou, ta pachatele předala policii.

Nimčuk se vykázal kopií Varhova cestovního pasu. Policie mu odebrala otisky prstů a celý případ předala soudu, který rozhodl již druhý den. Trestní stíhání podmíněně zastavil a obviněnému stanovil zkušební lhůtu devíti měsíců. Hrozila mu až dvouletá sazba. Pravý Varha se o tom, že byl odsouzen za krádež, dozvěděl až dodatečně při policejním prověřování.

Policie se hájí, zloděj identity se prý dobře maskoval

Mychajlo Varha pochází ze západní části Ukrajiny z oblasti Podkarpatské Rusi. Do Česka přijel po ukončení školy za otcem a živí se jako dělník. „V České republice mám trvalý pobyt a kromě tohoto případu jsem nikdy nebyl trestně stíhán,“ říká Varha.

„Bylo potřeba zajistit, aby policie znovu odebrala daktyloskopické stopy neboli otisky prstů našeho klienta, potom bylo potřeba požádat o porovnání s těmi otisky, které jsou již v databázi,“ informoval advokát poškozeného Miroslav Krutina. Policejní prezident Oldřich Martinů nakonec 6. ledna 2010 vydal dokument, ve kterém potvrdil, že za osobu Varhy „se opakovaně vydává osoba neznámé totožnosti, která se prokazuje odcizenou kopií cestovního pasu pana Mychajla Varhy.“ Policie následně všechna řízení proti Varhovi stornovala.

Policie tvrdí, že se Nimčuka zeptala na informace týkající se rodiny Varhových, aby se ujistila, koho má před sebou. Ten je však jako Varhův letitý spolužák znal, a v tomto ohledu tedy nevyvstalo podezření. Policisté se nepozastavili ani nad fotografií v pasu a vzhledem člověka, kterého měli před sebou. „Tito muži jsou stejný ročník - podezřelý i poškozený, pocházejí skutečně ze stejné lokality, přibližně ze stejné vesnice, a i fyziognomickými rysy si byli podobní,“ řekla policejní mluvčí Ivana Ježková. Záměrné záměny si nevšimla ani soudkyně Olga Kašalová, která případ rozhodovala.

Kdo za krádež identity může, není zřejmé

Varhův advokát Miroslav Krutina nyní připravuje návrh na obnovu řízení. Teprve tak bude definitivně prokázáno, že jeho klient trestný čin nespáchal. „Naším cílem je dosáhnout pro klienta vlastně kompletního očištění,“ říká Krutina. Varhovy náklady na řízení zatím čítají padesát tisíc korun. Poškozený Ukrajinec proto hodlá žádat odškodné. Kdo však pochybil, není zřejmé. „Zda-li v tomto případě došlo k nějakému pochybení ze strany policistů, tak tyto otázky musí zodpovědět další šetření,“ podotkl Jaroslav Ibehej z kanceláře policejního prezidenta.

Nimčuk, který v Česku pobývá již dva roky ilegálně, byl zadržen na území hlavního města a vedle krádeže v Palladiu jej policisté obvinili z poškozování cizích práv. Podle mluvčí Ježkové má nyní soud několik možností: „Záleží na posouzení soudu, jaký trest bude následovat. Tam těch možností je od peněžitého trestu po skutečně trest odnětí svobody až na dva roky. Soud může přistoupit i k trestu soudního vyhoštění.“

Otisk prstu
Otisk prstu
Více fotek
  • Otisk prstu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99482.jpg
  • Daktyloskopie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1325/132411.jpg
  • Spisy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1183/118225.jpg