Středočeskému kraji chybí stovky milionů na opravy silnic

Praha - Středočeskému kraji chybí minimálně 300 milionů korun na opravy silnic po zimě. Přestože hejtmanství na celý rok vyčlenilo na údržbu vozovek přes jednu miliardu, nestačí to. Opozice tvrdí, že kromě tuhé zimy může částečně za nedostatek peněz v rozpočtu proplácení zdravotnických poplatků, to ale hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) odmítá. Nejhorší je situace mezi Rakovníkem a Novým Strašecím, Hořovicemi a Žebrákem, dále na Kutnohorsku. A to ještě silničáři zdaleka nezmapovali všechna místa.

„Zaměříme se na místa, kde je frekvence dopravy největší, potom nás samozřejmě zajímají místa, kde vyjíždí záchranné vozy, hasiči,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Pavel Čihák.
  
Podle náměstka hejtmana Robina Povšíka (ČSSD) se budou nejvíce poškozené úseky frézovat a položí se tam i nová živičná vrstva.

Vedení kraje podezírá některé dodavatele, že nedodržují technologické normy, protože 50 procent výtluků musí po roce opravovat znovu a reklamovat je nelze. „Když se výtluk vyspraví tak jak má, tzn. podle technologických postupů, vydrží dva až pět let,“ řekl Čihák.

Hejtmanství teď také poprvé přiznává, že peníze na silnice, schválené pro celý rok, mu letos zřejmě dojdou už v září. „Máme k dispozici 1,1 mld. a chceme navýšit přibližně o 300 milionů korun tento rozpočet,“ uvedl Povšík.

Opozice tvrdí, že se na výrazném nedostatku krajských peněz pro některé sektory podepisuje hrazení zdravotnických poplatků, ale to hejtman nepřipouští. „To 80 milionů příliš nespasí, ale současně nebudu zastírat, že částečně počítáme s tím, že poplatky nám vyřeší volby,“ doplnil Rath. Chybějící peníze zřejmě kraj na určitou dobu sebere jiným, na další rok už naplánovaným akcím, nebo si vezme půjčku.

Začátek oprav oddálilo i mrazivé počasí a rozběhnout na plno by se měly na přelomu března a dubna.

Nejvíce poškozené silnice
Nejvíce poškozené silnice