Lékaři a lékárníci: Novela zákona o léčivech ohrozí soukromí pacientů

Praha - Komory lékařů a lékárníků dnes vyzvaly poslance, aby odmítli novelu zákona o léčivech, která podle nich prolomí soukromí pacientů. Novela by měla být na programu schůze, která začíná tento týden. Lékárníci mají posílat data o vydaných lécích do centrálního úložiště. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který úložiště zřizuje, dnes poslance naopak vyzval, aby novelu přijali. Všichni argumentují riziky a výhodami pro pacienty, každý je ale vidí jinde.

„Odmítáme se podílet na tvorbě databáze citlivých osobních údajů, které mají být shromažďovány bez vědomí a souhlasu pacientů,“ řekl dnes na společné tiskové konferenci obou komor prezident lékárníků Stanislav Havlíček. Viceprezident lékařů Zdeněk Mrozek dokonce vnímá návrh novely jako pokus o prolomení povinné mlčenlivosti zdravotníků. Svaz pacientů pak varuje před zneužitím dat k marketingovým aktivitám.

Grémium majitelů lékáren s databází souhlasí

Podle legislativního náměstka ministryně Martina Plíška je ale vládní novela naopak na souhlasu pacienta postavena. Využití dat v centrálním úložišti je možné pouze s informovaným souhlasem, který může pacient kdykoli zrušit. Bez souhlasu by byla jen evidence léků spojených s drogovou scénou. Alternativní poslaneckou novelu, která převádí výdej těchto léků na recept, proto ministerstvo odmítá. Vládní novelu podpořilo i grémium majitelů lékáren. Připomínky ochránců soukromí jsou v novele zapracovány, lékárníci už proto podle předsedy představenstva Marka Hampla nemají výhrady.  

„Argumentace o průlomu do soukromí je lichá a účelová,“ domnívá se ředitel SÚKL Martin Beneš. Zdůraznil, že pacienti se zneužití svých dat obávat nemusejí. Z údajů o vydaných lécích se ještě před uložením do databáze všechny jejich osobní údaje odstraní. Lze z nich jen vyčíst, který lékař recept napsal a který lékárník ho vydal. K celkovým datům pacienta se lékař nebo lékárník dostanou jen s jeho souhlasem. Beneš argumentoval také očekávanými úsporami. Řádnou evidencí podle něj půjde ušetřit až devět miliard korun, které by se využily na zlepšení léčby. Ročně vydají pojišťovny za léky 40 miliard.

ČR hrozí mezinárodní ostuda za obchod s léky na drogy

Česku navíc podle Beneše hrozí mezinárodní ostuda kvůli tomu, že nedokáže zabránit černému obchodu s léky Subutex a Suboxon, které se vyvážejí i za hranice. Lidé závislí na heroinu je berou při odvykací léčbě. I když jsou na opiátový recept, kontrola předepisování a výdeje je prý nedostatečná. Beneš vidí řešení právě v evidenci léků v centrálním úložišti. Podle Havlíčka ale žádná novela zneužívání léků nezabrání. Evidenci lidí v substituční léčbě umožňuje platný zákon. Ministerstvo zdravotnictví ale podle Havlíčka dohled neprovádí tak, jak by mělo.