Dušek své homofobní výroky vysvětlovat nebude

Praha – Odborový předák Jaromír Dušek své homofobní výroky na adresu Českých drah a ministerstva dopravy vysvětlovat nebude, ani se nebude omlouvat. V Interview ČT24 sice připustil, že má z minulosti špatné zkušenosti, do současnosti si to prý ale nepřenáší. K homosexuálům žádnou nenávist necítí a má v jejich řadách několik přátel. Chtěl prý jen upozornit na špatné hospodaření Českých drah. Už dříve přišel Dušek s tvrzením, že v podniku zmizelo osm miliard korun.

„Nemyslím si, že bych byl povinen něco vysvětlovat,“ řekl. Dušek v Interview odmítl, že za jeho výroky stojí nenávist vůči čtyřprocentní menšině. Na drahách jich prý potkal stovky a nikdy s nimi problém neměl. „Nemám problém s homosexuály, nemám problém s jakoukoliv minoritní skupinou - pakliže se nevymezují tak jako ti, které jsem popsal,“ řekl. Právě jeho přátelé homosexuálové ho prý informovali o orientaci ministra dopravy Gustáva Slamečky, šéfa Českých drah Petra Žaludy a šéfa Úřadu vlády Jana Nováka. „Jestliže je to něco nesprávného, tak to budeme zamlčovat, protože je někdo homosexuál? To budeme mlčet o trestné činnosti?“ ptal se. Poměry na drahách a ministerstvu označil jako minimafii, sociální skupinu, která je zvýhodňována.

Duškovi je prý „šumafuk“, kdo je ve vedení Českých drah. „Musel jsem na to poukázat. Kdybych byl uhlazený a neudělala se kolem toho hysterická kampaň, myslíte si, že bych mohl dneska otevřeně mluvit o tom, že na Českých drahách zmizelo 8 miliard?“ Cestu Českých drah přirovnal k černé sjezdovce a o jejich službách se vyjádřil, že jdou „do kytek“. Důkazy o špatném hospodaření prý má, na kameru je ale ukázat nechtěl. Znovu zopakoval, že státní zástupkyně prý dostala pokyn věc nevyšetřit, což vysvětluje tím, že tajné služby má na starosti vedoucí Úřadu vlády Novák – třetí v jím jmenované „homosexuální klice“.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Dušek také tvrdí, že na ministerstvu a drahách byly propuštěny desítky lidí, odborníků, a je pak vystřídali „absolutně neschopní lidé, kteří nemají s dopravou žádnou spojitost“. Jmenovat nikoho nechtěl, před případným soudem je ale připraven ona jména uvést.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka nesouhlasí. „Na ministerstvu dopravy v železniční sekci se po dobu mého působení prakticky žádné změny neudály. Jediná personální změna, která se uskutečnila, byla při mém nástupu, kdy jsem na neobsazené místo náměstka po odvolaném náměstku Žákovi nominoval pana Krále,“ uvedl Slamečka v Událostech, komentářích s tím, že to bylo výlučně na základě odborné způsobilosti. Vyvrátil tak Duškovy výroky o homosexuálních personálních vazbách mezi vedením ministerstva dopravy a Českých drah.

Dušek si nemyslí, že by si pod sebou podřízl větev, většina obyčejných lidí ho podle jeho slov podporuje. Českomoravská komora odborových svazů volí v dubnu nové vedení, Dušek ale v pořadu vyloučil, že by na nějakou funkci kandidoval. Do politiky se prý také nechystá, kdyby ovšem přišla nabídka z jemu blízké sociální demokracie na kandidaturu do Senátu, uvítal by ji, nicméně nepovažuje ji za pravděpodobnou.