Zničili jste archiv o neonacistech, obviňuje Jičín aktivista Penc

Jičín - Občanský aktivista Stanislav Penc obvinil radnici v Jičíně, že zničila jeho archiv s cennými dokumenty o zločinech Státní bezpečnosti a neonacistické scéně v zemi. Dokumentační středisko pro lidská práva mělo být od roku 2002 uloženo v budově bývalé jezuitské koleje. Radnice sice přiznává, že tam uklízela, ale popírá, že by archiv zničila, podle vedoucí kulturního odboru na něj při úklidu vůbec nenarazila.

„Já jsem to dokumentační středisko nikdy neviděla. Věřte, nebo ne, my jsme žádnou jinou místnost, u které bychom se pozastavili nad tím, že by se neměla vyklidit, nenašli,“ řekla vedoucí odboru kultury Marie Faruzelová. Podle starosty Martina Puše technické služby z budovy odvezly na skládku pouze nepoužitelný materiál jako starý nábytek nebo roztrhané papíry.

Penc měl archiv do budovy umístit před osmi lety se souhlasem rady. „Věci týkající se neonacistické scény v devadesátých letech v Čechách. Potom tam byla kompletní dokumentace k odbojové činnosti na Jičínsku, kterou se nám podařilo nashromáždit, a aktivita Státní bezpečnosti proti občanům,“ říká aktivista.

Mnohé z dokumentů, které podle Pence zmizely, mohou být některým současníkům stále nepříjemné, například doklady o případech perzekuce občanů Státní bezpečností nebo popis konkrétních útoků neonacistů. Penc chce, aby případ vyšetřila policie, a chystá proto podat trestní oznámení.