Bývalý prezidentův mluvčí dostal za popíraní evoluce vědeckou anticenu

Praha - Vědeckou anticenu Bludný balvan letos získal bývalý prezidentův mluvčí Petr Hájek a ministerstvo průmyslu a obchodu. Cenu každoročně uděluje Český klub skeptiků Sisyfos. Rozdávají se za údajný rozvoj iracionality, matení veřejnosti či „blátivé myšlení“. Hájek získal cenu za popírání evoluční teorie, úřad zase za mnohamilionovou podporu podivnému vědeckému projektu. Bludné balvany se letos udělovaly už podvanácté. V minulosti získal cenu například švýcarský spisovatel a „záhadolog“ Erich von Däniken, astrolog Antonín Baudyš nebo zpěvák Karel Gott.

„Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím,“ uvedl loni na semináři o darwinismu Hájek a přirovnal darwinismus k marxismu, čímž si u spolku Sisyfos vysloužil zlatý Bludný balvan. „Velmi si té ceny vážím, jsem rád, že jsem ji dostal právě za tento výrok,“ řekl dnes Hájek, který soutěž označil za něco „vysoce hloupého“. Předávání se stejně jako většina laureátů nezúčastnil.

Kapky zaručující finanční úspěch i psychotronické křišťály

Smích dnes ve zcela zaplněné posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde se slavnostní udílení konalo, vyvolal popis zařízení na detekci osob za překážkou. Na vývoj tohoto přístroje složeného z plastové trubky a fonendoskopu přispělo ministerstvo průmyslu částkou 29 milionů korun. Zástupci „bludného komitétu“ proto tento objev označili za význačný objev v kvantové fyzice, takzvaný kvantový tunel.

Mezi další oceněné se dostala třeba finanční věštírna Sympatie, která nabízí horoskopy, psychotronické křišťály nebo kapky zaručující finanční úspěch. Jediný z laureátů, který si přišel svůj bludný balvan osobně převzít, byl Václav Blažejovský, jenž podniká s léčebnými účinky pyramidy. Malá pyramida postavená v místnosti podle něj eliminuje škodlivé záření z televize nebo počítače, příznivý účinek mají pyramidy i na zvířata. „Pro spolek je totiž problém s měřením, které dokážou změřit jen virgule,“ řekl na adresu klubu. Anticeny dostal i podnikatel s takzvaným Teslovým purpurovým štítem nebo autor jihočeského „Stonehenge“.


Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, jež vzniklo v roce 1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, kteří reagovali na vzestup iracionality ve společnosti. Český klub vznikl v roce 1995 z podnětu spisovatelky a novinářky Věry Noskové a astronoma Jiřího Grygara. Nyní má kolem 400 členů. Hlavním cílem klubu je vědecká analýza sporných a tzv. nadpřirozených jevů. Pravidla klubu stanoví, že ocenění jednotlivci mají povinnost Bludný balvan výboru Sisyfa vrátit, pokud získají Nobelovu cenu. Výbor je poté vymaže z rejstříku laureátů.