Textilka Veba Broumov je na prodej

Broumov - Veba Broumov, jedna z největších a jedna z mála ziskových českých textilek, je na prodej. Pověřená správkyně konkurzní podstaty společnosti Pyrr Hana Záveská nabídla 50,0016 procenta akcií Veby k prodeji ve výběrovém řízení. O novém majiteli Veby, která se specializuje na movité africké zákazníky a české veřejnosti je známa hlavně froté výrobky, má rozhodnout především nabídnutá cena, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Pyrr, který vlastnil polovinu akcií textilky, spadl do konkurzu před deseti roky. Za tu dobu se akcie Veby nepodařilo prodat kvůli soudním sporům o to, komu vlastně akcie patří. „K prodeji akcií mohl správce konkurzní podstaty přistoupit poté, co byla po několika letech soudních sporů v prosinci 2009 zamítnuta žaloba na vyloučení akcií Veby z konkurzní podstaty,“ řekla Záveská. Podle inzerátu na prodej akcií si zájemci nebudou moci udělat například hloubkový audit firmy nebo mluvit s managementem dříve, než podají nabídku. Uzávěrka je 26. března. Jeden zájemce je velmi pravděpodobný - společnost Incot, kterou vlastní manažeři Veby. Ve firmě už získala postupně 36 procent akcií. „Zajímat nás to určitě bude,“ řekl šéf Veby a společník Incotu Josef Novák.

Do výběru nového majitele budou mluvit i Filip Rybín a Petros Michopulos, kteří působí ve firmě Pyrghos Lefkos, která je jedním z hlavních věřitelů Pyrru - koupili za ním pohledávku od ministerstva financí v hodnotě 1,5 miliardy korun, kterou stát prodal v soutěži za 41 milionů korun. List píše, že hodnota Veby se pohybuje v řádu stamilionů korun. Jen loni vytvořila stomilionový zisk, a tak cena může přesáhnout půl miliardy korun. Podle zatím neauditovaných výsledků Veba loni zvýšila tržby o 17 procent na dvě miliardy korun.