Sněmovna přes odpor Senátu snížila zdanění benefitů

Praha - Sněmovna přes nesouhlas Senátu prosadila nižší zdanění zaměstnaneckých výhod, které žádají odbory. V minulém týdnu kvůli tomu opakovaně vyhrožovaly stávkou v dopravě. Novela nyní zamíří k posouzení k prezidentovi Václavu Klausovi. Ten však již dříve prohlásil, že ji nepodepíše. Kromě toho mají zákonodárci na programu více než 260 dalších bodů k projednání, schůzi však přerušili, pokračovat v rozpravě budou ve středu. Poslanci dnes už prodiskutovali například otázku prodeje ruzyňského letiště, zabývali se rovněž vlivem odškodnění od Evropského soudu pro lidská práva na výpočet výše sociálních dávek.

Pro změnu zákona o dani z přidané hodnoty, která má snížit zdanění zaměstnaneckých benefitů, hlasovalo 106 poslanců, pro přehlasování senátního veta přitom stačilo 101 hlasů. Pro novelu zvedli ruce poslanci z řad sociálních demokratů, komunistů, lidovců a někteří nezařazení poslanci.

„Vytvořila se tu hlasovací koalice nikoliv poprvé a nikoliv naposled sociální demokracie, komunistické strany a lidové strany,“ komentoval výsledek hlasování místopředseda ODS Petr Nečas.

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Kalousek nazván „modrým marťanem“

Pravice změnu zdanění zaměstnaneckých výhod silně kritizovala. Například místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek obvinil odbory z toho, že lobbují za zaměstnavatele, nikoliv za zaměstnance. Levice si to ovšem nenechala líbit a tvrdou slovní přestřelku opětovala. Například sociální demokrat Pavel Němec o Kalouskovi řekl, že je „modrý jako Marťan“, a otázal se, jestli náhodou nemá modré i trenýrky.

Předseda odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík

0„S výsledkem toho hlasování jsme jednoznačně spokojeni, ale byli jsme nepříjemně překvapeni některými naprosto asociálními vystoupeními některých členů poslanecké sněmovny.“

Opětovné prosazení novely vítají i sociální demokraté, kteří ji od začátku horlivě prosazovali. „To je věc, která má bezprostřední význam pro život České republiky, já věřím, že prezident věci zdržovat nebude,“ prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zároveń naznačil, že i případné prezidentské veto poslanci pohodlně přehlasují.

Novela zákona o dani z přidané hodnoty vrací zdanění zaměstnaneckých výhod na úroveň platnou do konce loňského roku a dále by měla připravit příjmy státního rozpočtu o zhruba 70 milionů korun. Minister financí Eduard Janota to oznámil už včera, dnes to ve sněmovně zopakoval. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa však v pátek uvedl, že ministerstvo zaslalo před jednáním sněmovny na úřad vlády informace shrnující předchozí jednání, kde se uvádělo, že dopady mohou být i vyšší, a to zhruba 750 milionů korun.

Ruzyňské letiště nebude na prodej

Poslanci ale dnes mají na stole řadu dalších norem. Kromě benefitů se dnes již zabývali také prodejem ruzyňského letiště. V tomto bodě nejtěsnější možnou většinou přehlasovali veto prezidenta a znovu zakázali vládě letiště prodat.

Sněmovna dnes přehlasovala Klausovo veto také v otázce financování Státního fondu rozvoje bydlení. Fond bude díky tomu moci v budoucnu dostávat pravidelné dotace ze státního rozpočtu.

Poslanci dnes prodiskutovali také otázku odškodnění od Evropského soudu pro lidská práva. V budoucnu se zřejmě již nebude započítávat do příjmů pro výpočet a udělení sociálních dávek. Zajistit to má novela zákona o životním a existenčním minimu, s níž přišla ČSSD. Sněmovna dnes normu schválila ve verzi Senátu tak, aby nemohla vést k rozdílným výkladům. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Program čítá více než 260 bodů

Na programu je několik vládních předloh, které kabinet sněmovně předkládá tak, aby je mohla schválit již v prvním čtení a odeslat je do Senátu. Jednou z nich je novela zákona o bankách, která navyšuje limity pro pojištění bankovních vkladů ze současných 50 000 eur na 100 000 eur, tedy asi 2,6 milionu korun. Další předloha přejímá do českého práva novou evropskou směrnici týkající se ratingových agentur. Mezi vládními návrhy je i nový zákon o veřejných službách v přepravě cestujících. Vláda potřebuje, aby Parlament tyto návrhy schválil do voleb, a to kvůli provázanosti s evropskou legislativou, proto chce, aby je poslanci odsouhlasili hned napoprvé. Poslanci se dnes usnesli, že o prioritních vládních návrzích budou jednat tuto a příští středu.

Před konečným schvalováním je novela, která má umožnit zlevnění elektřiny z fotovoltaických zdrojů. Sněmovní hospodářský výbor navrhuje, aby elektřina ze slunce mohla zlevňovat meziročně až o čtvrtinu. Nicméně snižování výkupních cen solární elektřiny se možná nedotkne všech, a to pokud projde pozměňovací návrh poslance Plašila. Ten chce, aby se snížení cen netýkalo elektráren s kapacitou nad 20 megawattů dokončených do dubna příštího roku. Velkým investorům jako ČEZ nebo Czech Coal by tak státní podpora neklesla - o peníze by naopak přišli ti, kdo si panely instalují třeba na střechy. Stabilitu rozvodné sítě přitom podle zástupců ČEPSu ohrožují nejvíc právě velké projekty.

Jde o předposlední řádnou schůzi do voleb   

Poslanci mají naplánovanou schůzi na dva týdny, podle potřeby ji ale mohou protáhnout do následujícího týdne. Letošní jednání sněmovny poznamenaly obstrukce zejména ze strany ODS, která se zdržovací taktikou snažila zabránit schválení některých levicových návrhů, o nichž tvrdila, že zvýší schodek státního rozpočtu.

Předseda vlády Jan Fischer se proto na schůzce se zástupci politických stran ve sněmovně dohodl, že sněmovna projedná 10. a 17. března během řádné schůze asi 15 až 17 návrhů, které vláda podporuje. Žádná ze stran, které mají vlastní poslanecký klub, těmto návrhům při jednání nepředřadí jiný bod. Podle ODS však tato dohoda neznamená automatickou podporu všem návrhům. Březnová schůze je letošní druhou řádnou schůzí. Další, která bude ale už poslední před volbami, se má uskutečnit v dubnu.