Soud se vrátí ke kauze „pět na stole v českých“

Praha – Pražský městský soud se vrátí k případu někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela a jeho kauze známé jako „pět na stole v českých“. Už dvakrát ho verdiktem  zprostil obžaloby z pokusu o podvod, odvolací soud ale pokaždé případ vrátil k novému projednání. Kauza souvisela s privatizací Unipetrolu, roli v ní hrál také polský lobbista Jacek Spyra.

Spyra stále tvrdí, že po něm chtěl Doležel pět milionů korun jako úplatek. Bývalý tajemník s tím ale nesouhlasí. Spyrovi podle svých slov nabízel kódovanou řečí, že mu zařídí jednání na nejvyšším pátém stupni – tedy s premiérem, kterému tehdy připravoval podrobný pracovní harmonogram.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se domnívá, že Spyra celou věc připravil jako provokaci a byl to podle něj možná naopak on, kdo „cosi chtěl“. Ve hře je totiž i možnost, že Spyra chtěl prostřednictvím Doležela ovlivnit privatizaci Unipetrolu. „My jsme nežalovali úplatkářství, ale žalovali jsme pokus o vylákání částky pět milionů,“ dodala státní zástupkyně Radomíra Biolková.