Brožová-Polednová zůstává ve vězení, soud její žádost zamítl

Praha - Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová zůstává ve vězení. Soud zamítl její žádost o přerušení trestu. Soudce Krajského soudu v Hradci Králové Luboš Sovák rozhodl v neveřejném jednání, přesné důvody zamítnutí žádosti tak známé nejsou. Bývalá prokurátorka může proti verdiktu podat stížnost. Rozhodoval by o ní Vrchní soud v Praze. Ten nyní rozhoduje i o stížnosti státního zástupce proti verdiktu královéhradeckého krajského soudu z minulého týdne. Brožová-Polednová by podle něj měla být propuštěna z vězení, jelikož se jí týkají amnestie z roku 1953, 1955 a 1990. Pokud se rozsudek stane pravomocným, Brožová-Polednová by musela být propuštěna. Advokát odsouzené Vladimír Kovář proto požádal o dočasné přerušení trestu, dokud soud o amnestii nerozhodne. Zatím bez úspěchu.  

Bývalá prokurátorka, která je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let, si ze svého trestu odpykala rok. Podle vězeňské služby má pro výkon trestu zajištěné veškeré podmínky, včetně lékařské péče. Ve svých osmaosmdesáti letech je zřejmě nejstarší vězenkyní v České republice.

Právnička a demokratická politička Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími „zrádci režimu“ a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti. Brožová-Polednová se procesu účastnila jako žalobkyně, vyslýchala nejen Horákovou, ale i další odsouzené.