Paroubkovi lidé fotografují na mítincích svoje odpůrce

Praha - Na akcích, kde vystupuje předseda ČSSD Jiří Paroubek, si lidé fotografují obličeje oponentů vyjadřujících nesouhlas, a to na přímý příkaz Paroubka. Shromažďování fotografií a dalších osobních údajů je ale pravděpodobně v rozporu se zákonem. Socialisté si tímto způsobem podle volebního stratéga ČSSD Petra Dimuna prověřují, zda nejsou nespokojení demonstranti placeni konkurenční ODS. První fotografie už v pondělí strana zveřejnila na webu v sekci s názvem Galerie modrého týmu. Informaci přinesly dnešní Lidové noviny. ČSSD také kontaktovala nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou - kvůli facebookové skupině Píšťalka pro Paroubka v každém městě! Chce od ní stanovisko, které zaručí, že mítinky strany proběhnou v klidu.

„Inspirovali jsme se aktivitami ODS, která loni po akci Jachta pro Topolánka zveřejnila na internetu fotky lidí, kteří podle nich měli být spřízněni s ČSSD,“ řekl Dimun Lidovým novinám. Mluvčí ODS Martin Kupka ale srovnání se sociálnědemokratickými aktivitami odmítl. "My jsme žádné podobné zpravodajské techniky tajných služeb pro zajištění fotografií z loňské akce před sídlem ODS nepoužili. Šlo o fotky běžně dostupné z médií. Podotýkám, že se jednalo o známé lidi a dlouholeté spolupracovníky ČSSD. Ty jsme zveřejnili na webové stránce Cssdprotivam.cz," popsal Kupka aktivitu ODS z minulého roku.

„Chceme především zjistit, zda se na různých našich akcích po celé republice neobjevují stále stejní lidé. Teprve potom bychom zjišťovali, kdo to je, kdo za tím stojí, a případně je zveřejnili na webu. Je to prosté. V případě vajíčkových útoků jste nám stále opakovali, ať předložíme důkazy, že se jedná o lidi placené ODS. Chceme je mít v rukou,“ dodal Dimun.

Video Jaroslav Tvrdík a Martin Kupka v pořadu Události, komentáře
video

Jaroslav Tvrdík a Martin Kupka v pořadu Události, komentáře

Paroubek: Foťte obličeje, ať je můžeme vyvěsit na web

Při sobotním slavnostním odhalení sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka zavolal Paroubek fotografa Miloše Schmiedbergera, který poté začal fotit skupinku lidí s transparenty namířenými proti Paroubkovi. Fotograf LN pak zaslechl rozhovor Paroubka se Schmiedbergerem, jehož se předseda ČSSD ptal: „Máte je? Nejenom transparenty, ale i ty obličeje, abychom je mohli vyvěsit na náš web.“ V pondělí večer se na internetových stránkách objevilo prvních šest fotografií.

Šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec:

„Pokud by si stranické sekretariáty chtěly zakládat archiv kvůli porovnání, nebo dokonce zveřejňovat snímky bez souhlasu zachycených lidí, je to protizákonné. Zákon je v tomto ohledu jasný.“

Počínání ČSSD může být v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Podle předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce nemohou politické strany bez souhlasu demonstrantů nejenom zveřejňovat jejich fotografie, ale neměly by zakládat ani žádné podobné archivy. „Zákon je v tomto ohledu jasný. Pořizování fotek pro osobní účely je na veřejném prostranství možné. Pokud by si ale stranické sekretariáty chtěly zakládat archiv kvůli porovnání, nebo dokonce zveřejňovat snímky bez souhlasu zachycených lidí, je to protizákonné,“ řekl Němec. Úřad prozatím podobné případy neřešil. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík prohlásil, že se poradí s právníky a pokud by došli k názoru, že je to protiprávní, fotografie by z webu odstranili.

Za fotografování lidí socialisté sklidili kritiku u ODS. Podle místopředsedy ODS Ivana Langera vše až příliš připomíná CzechTec a mlácení fanoušků. ODS zároveň odmítla, že by lidé, kteří se zúčastnili mítinků ČSSD, byli vyslaní na popud ODS.

ČSSD se kvůli nové facebookové skupině obrátila na Veseckou

Facebooková skupina Píšťalka pro Paroubka v každém městě! nabádá lidi, aby si na předvolební mítinky sociální demokracie přinesli píšťalky a „vypískali toho oranžového naboba, který pohrdá námi - občany“. Pískání na mítincích je ale podle právníků ČSSD protiprávní, protože jeho organizátoři porušují shromažďovací zákon – bránění druhému ve vyjádření je podle právníka ČSSD Pavla Smutného porušení demokratických pravidel a v Česku i zákona. ODS se naopak domnívá, že pískání na mítincích je výraz svobody projevu, kterému nelze bránit.

ČSSD se proto obrátila na nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, která věc předala příslušnému státnímu zastupitelství a také vyrozuměla policejního prezidenta, že může učinit v rámci pořádkové policie opatření.

Renata Vesecká
Renata Vesecká