Česko je pervitinovou velmocí, léky na jeho výrobu se dají koupit ve velkém

Praha – Policie v loňském roce odhalila 340 laboratoří na výrobu pervitinu, předloni to bylo dokonce 434 laboratoří. Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha jich je ale v Česku mnohem víc, kriminalistům se podle odhadů podaří odhalit jen každou třetí až pátou varnu. Přitom v Polsku, Litvě, Belgii nebo Nizozemsku, kde se varny pervitinu také objevují, se prý počty laboratoří pohybují v řádech desítek. Protidrogová centrála proto podporuje vládní novelu zákona o léčivech, která má znovu zavést omezení prodeje léků s pseudoefedrinem, z nějž se pervitin vyrábí. Česko má ve zneužívání pervitinu prvenství v celé Evropě.

„Sehnat v Česku metamfetamin opravdu není žádný problém,“ řekl Frydrych. Podíl zneužívání léků s obsahem pseudoefedrinu k výrobě pervitinu se v Česku zvyšuje posledních šest let. Česko prý na rozdíl od sousedních zemí nedokázalo na problém zareagovat a dostupnost léků s pseudoefedrinem omezit. „Když to řeknu lidově, jsme celé Evropě pro smích,“ podotkl Frydrych. Současný stav tak může navenek působit tak, že se u nás s tichým souhlasem státu prodávají léky na výrobu drog. Přijetí vládní novely by naopak vyslalo do Evropy signál, že Česko chce zneužívání pervitinu řešit.   

V současnosti si může každý zakoupit 60 tabletek léků s pseudoefedrinem měsíčně, pokud v lékárně předloží občanský průkaz. Údaje o kupujících z jednotlivých lékáren se ale nikde neshromažďují, takže nic nebrání tomu, aby zákazník nakupoval další balení léku v různých lékárnách. To má změnit právě vládní novela zákona o léčivech, která zavádí shromažďování údajů v centrálním úložišti dat. Tento systém fungoval už loni od května do října, kdy skončil kvůli výhradám Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ministerstvo zdravotnictví pak připomínky úřadu zapracovalo do novely, o jejímž dalším osudu teď budou rozhodovat poslanci. 

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček:

„Odmítáme se podílet na tvorbě databáze citlivých osobních údajů, které mají být shromažďovány bez vědomí a souhlasu pacientů, a to za situace, kdy není zajištěna ochrana před jejich zneužitím.“

Centrální uložiště se ale nezamlouvá všem odborníkům, podle části z nich by bylo lepším řešením vydávání léků s pseudoefedrinem na recept. Proti se staví třeba prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který se obává zneužití dat o pacientech. Podle viceprezidenta lékařské komory Zdeňka Mrozka jde zase o pokus o prolomení povinné mlčenlivosti zdravotníků. Obě komory proto podporují alternativní poslanecký návrh.

Frydrych ovšem upozornil na padělání receptů, které se v Česku nedá účinně postihovat. Lékařský recept totiž není veřejnou listinou, a tak jeho padělání ve většině případů není trestným činem, ale jen přestupkem.