Volby na Ústecku – politici cítí možnost jednoduše bodovat

Praha - Volební kampaň začíná nabírat na obrátkách. Přední politici se navíc rozhodli, že si to rozdají v Ústeckém kraji – v kraji, kde politika a byznys často znamená jedno a totéž. Již dnes je jasné, že rozhodně nepůjde o souboj v bílých rukavičkách. No a proč zrovna Ústí? Je to jednoduchá volební matematika - patří k lidnatým krajům, se 14 sněmovními křesly a vzhledem k sociální struktuře není tak složité získat velké množství hlasů.

Ústecko bylo před rokem 1989 podobně jako Ostravsko proslulé až tragickým stavem životního prostředí. Televizní noviny, 28. října 1989: „Voláte nám z Teplic, píšete nám z Děčína a obsah je stejný: Venku se už skoro týden nedá dýchat a nic se neděje.“ 

Zoufalá situace na Ústecku se však nezměnila ani po pádu železné opony. Smogu možná ubylo, kraji se ale i dnes přezdívá „Divoký sever“. Podle publicisty Jana Veselého z Mf Dnes je situace na Ústecku odrazem toho, jak vypadá místní společnost. „Nižší vzdělanostní struktura, velká nezaměstnanost, spousta lidí, kteří tady neměli domovy, našli je tady až později, kraje si váží víc nebo míň a potom je tady těžká sociální situace,“ vysvětluje problémy regionu Veselý.

Politici si dobře uvědomují, že z Ústecka lze hodně vytěžit 

A kupodivu právě tento zvláštní region, s komplikovanou minulostí i přítomností, láká ty nejznámější české politiky. Proti sobě se tady postaví Martin Bursík, Petr Gandalovič, Jiří Paroubek a Miloš Zeman. Důvodem bude pravděpodobně i to, že politické strany tu mohou získat hodně mandátů. „Ústecký kraj je velmi lidnatý, to znamená, že je tu hodně mandátů, a také voliče s nízkým vzděláním je nejsnadnější manipulovat,“ vysvětluje důležitost Ústecka pro politiky vládní expert na extremismus Miroslav Brož. 

A politické strany to dobře vědí a na složité otázky nabízejí místním jednoduchá řešení. Využívají přitom osvědčených taktik – vzájemné urážky, romskou otázku a problém těžby uhlí. 

Miloš Zeman (SPO), lídr ústecké kandidátky: „Bohužel, pokud jde o současné vedení sociální demokracie, myslím si, že její politika odpuzuje i celou řadu bývalých sociálně demokratických voličů včetně mě.“

Jiří Paroubek (ČSSD), lídr ústecké kandidátky: „To je věc jeho úrovně, přestal hrát takovou tu roli roztomilého staříka a vrací se k obvyklým sprosťárnám.“

Petr Gandalovič (ODS), lídr ústecké kandidátky:„Sem přijedou kandidovat špičky jednotlivých stran, tak já vždycky argumentuj tím, že oni sem přijedou, zakandidují a odjedou.“


Jako dvojka se na kandidátce ODS drží kontroverzní starostka Chomutova Ivana Řápková. Politické body nasbírala na sporných exekucích a vystěhování neplatičů z romských ghett. „To velmi funguje, protože protiromská nenávist je tady velmi silná a voliči politiky, kteří mají silnou rétoriku, proti Romům, odměňují svými hlasy,“ dodává Brož. 

Na voliče ale zabírá ještě jedno, a to případné rozšiřování těžby. Bývalý šéf zelených Bursík kvůli možnému zrušení limitů neváhal už v lednu obvinit vládu, že jedná pod diktátem těžařů. Těch se děsí obyvatelé Horního Jiřetína a Litvínova. A Bursík bude bojovat právě o jejich hlasy.

Specifika Ústecka - velká koalice a velrybářství 

Ústecký kraj má kromě silných témat i ještě jedno další specifikum – krásně se tu po volbách umějí shodnout dvě nejsilnější politické strany. Velká koalice ODS-ČSSD vládne jak na ústecké radnici, tak na hejtmanství. Motivy nabízí Jan Veselý z Mf Dnes: „Přichází sem hodně peněz a členové jednotlivých stran o ty peníze bojují.“ A právě ústecké peníze tu pomohly zrodit nový český fenomén – velrybářství. Místní stranické buňky nabíraly tzv. černé duše, aby uvnitř partaje posílily moc.

Tak se například na prosincovém kongresu ODS objevil kontroverzní exsenátor Alexandr Novák, který stojí za chomutovskou starostkou Řápkovou, či podnikatel Patrik Oulický, který dostává mnohamilionové zakázky od radnice i hejtmanství. Oběma se v kraji přezdívá komunální kmotři. Lídr ústecké kandidátky ODS Petr Gandalovič tvrdí, že to vše je minulostí a že „do voleb jdeme úplně s novým štítem a může se o tom každý přesvědčit.“ 

Za ČSSD kraj ovládá provozovatel teplických diskoték v 90. letech Petr Benda, dnes pobočník Jiřího Paroubka. Po kraji se prohání s prominentní SPZ a ústeckým vzduchem létají trestní oznámení od jeho oponentů kvůli údajnému vyhrožováni. Bendův přítel Martin Prokeš zase čelí soudu kvůli zmlácení do bezvědomí.

Romové
Romové
Více fotek
  • Romové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/641/64028.jpg
  • Patrik Oulický autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1258/125720.jpg
  • Podnikatel Petr Benda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1486/148501.jpg