Za rasistické výroky na akci Národní strany padla podmínka

Praha - Za rasistické výroky pronesené v říjnu 2008 na shromáždění nacionalistické Národní strany (NS) v Praze dostal Pavel Sedláček trestním příkazem roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Obvodní soud pro Prahu 1 jej uznal vinným z trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Policisté případ v minulosti odložili s tím, že nešlo o trestný čin, státní zástupce jim pak ale uložil provést další úkony. Následně vydal pokyn, aby Sedláčka obvinili.

Sedláček své výroky pronesl 28. října 2008 na pražském Václavském náměstí. Magistrátní úředníci poté shromáždění strany rozpustili. Akce se podle nich odchýlila od oznámeného účelu, tedy oslavy vzniku Československa. Výroky označili za xenofobní a rasistické. „Shromáždění začalo směřovat k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti vůči určitým skupinám obyvatel,“ řekl tehdy jeden z úředníků Pavel Štefaňák.

Sedláček: Pro další barvu není na našem území prostor

Jedním z hlavních důvodů předčasného ukončení akce byla slova, že „tato země není pro barevné“. „Pro další barvu není na naší vlajce ani na našem území prostor,“ prohlásil tehdy Sedláček. Při jeho projevu zazněla také například slova o „drogových doupatech žlutých“ nebo o „negrech“, kteří „okupují“ nemalou část Václavského náměstí, kde „kšeftují s drogami a bílými ženami“.

Politolog a odborník na extremismus Zdeněk Zbořil, který shromáždění sledoval, tehdy výroky vyhodnotil jako protiprávní. Pro policii pak vypracoval posudek, ve kterém projev označil za rasistický a xenofobní. Sedláček podle něj také při projevu odkázal na 14 slov anglické věty, jejíž český překlad zní: „My musíme chránit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Jejím autorem je americký pravicový extremista David Lane, který byl v roce 1985 za své zločiny v USA odsouzen na 190 let do vězení. „Mám tu čest jako první nastavit a obětovat své všechno pro budoucnost našich lidí a bezpečí a štěstí našich bílých dětí,“ řekl v projevu Sedláček.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v listopadu uložil trestním příkazem podmíněný trest i představiteli NS, který údajně stál za obsahem volebních spotů strany k volbám do Evropského parlamentu. V televizním klipu se tehdy objevilo slovní spojení „konečné řešení otázky cikánské“ a střídaly se v něm záběry romských rodin a dětí s hesly jako Nechceme mezi sebou černé rasisty. Další stíhání se týká publikace nazvané Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie. Jejího autora, kterým je zřejmě nyní již bývalý člen zemské rady NS Jiří Gaudin, loni obvinili jihočeští kriminalisté.