Díky levici sněmovna nevyvěsí vlajku pro Tibet

Praha - Sněmovna se především díky hlasům levice odmítla hned v úvodu dnešní schůze připojit ke středeční mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. Poslanci návrh Skupiny přátel Tibetu, která požadovala vyvěšení tibetské vlajky na budovu sněmovny jako vyjádření podpory nenásilného boje Tibeťanů za jejich práva a národní identitu, ani nepustili k projednání. Odmítli také návrh Marka Bendy (ODS), aby podobně jako před dvěma lety přijala k situaci v Tibetu své prohlášení. I letos ale vzdor poslaneckému rozhodnutí plánují zelení vyvěsit tibetskou vlajku z oken svého poslaneckého klubu. Zástavou označí okna ještě před jednáním sněmovny v ranních hodinách.

Vyvěšení tibetské vlajky po sněmovně žádala Kateřina Jacques jako připomenutí 51. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. „Byla bych ráda, kdyby se Poslanecká sněmovna zařadila po bok dalších demokratických parlamentů,“ uvedla, získala ale podporu jen u dalších 74 poslanců. Proti byli komunisté a až na pár výjimek i sociální demokraté.

V Česku se akce koná od roku 1996, loni vlajku v ČR vyvěsilo 363 institucí, převážně obecních úřadů. Letos se k akci připojí mimo jiné ministr životního prostředí Jan Dusík. Vlajka bude ve středu vlát na jeho ministerstvu ráno zhruba půl hodiny, tedy po dobu ministrovy přítomnosti v sídle úřadu. Na sídle sněmovny měla být podle Jacques vlajka vyvěšena od 09:00 do 19:00.

Na rozdíl od roku 2008 většina dolní komory odmítla projednávat Prohlášení Poslanecké sněmovny k situaci v Tibetu v roce 2010, jak to navrhl Benda. Získal na svou stranu jen osmdesátku kolegů. Před dvěma lety sněmovna v rezoluci po násilném potlačení tibetských protestů čínskými vojsky vyzvala k takovému politickému řešení práv tibetského lidu, které by reflektovalo zájmy a přání Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost. Požadovala tehdy také propuštění a rehabilitaci všech, kteří byli potrestáni za prosazování svých politických názorů či náboženského vyznání.

Jan Dusík
Jan Dusík