Ministerstvo posílá kontrolory na Krajskou zdravotní

Praha – Ministerstvo financí nařídilo mimořádnou kontrolu nákupů drahých přístrojů na úřadu regionální rady Severozápad, která posvětila čerpání evropských peněz Krajské zdravotní. Ta sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Důvodem zvýšeného zájmu ministerstva je zejména kontroverzní pořizování strojů, které už více než rok kritizují někteří odborníci a politici. Přístroje jsou podle nich až o třetinu předražené, přičemž celková částka za přístroje se pohybuje okolo půl miliardy.

Ministerstvo financí považuje kontrol projektů v severních Čechách za naprosto mimořádný krok. Jde o vůbec první takovou kontrolu, kterou ministerstvo podniká. V první vlně se zaměří na úřad regionální rady, který projekty Krajské zdravotní administroval a schvaloval. „Máme vážné pochybnosti o účelnosti a hospodárnosti prostředků tak, jak byly vynaloženy, a proto ministr financí rozhodl o mimořádném auditu,“ vysvětluje krok mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Za magnetickou rezonanci zaplatila Krajská zdravotní 40 milionů korun. Pražská nemocnice Na Homolce ji pořídila za 25 milionů.

Část odborné veřejnosti a někteří poslanci kritizují nákupy Krajské zdravotní už přes rok. Největší rozruch vyvolal nákup magnetické rezonance, za kterou Krajská zdravotní dala přes 40 milionů korun, přitom totožný přístroj má pražská nemocnice Na Homolce „pouze“ za 25 milionů. Celkem za sporné zakázky Krajská zdravotní zaplatila přes 400 miliónů korun. „Podle našeho názoru a srovnání cen s dalšími nákupy stejných přístrojů byly zakázky předraženy až o 30 procent, což v korunovém vyjádření činí 100 milionů korun,“ upozorňuje člen kontrolního výboru poslanecké sněmovny Libor Ježek (ODS).

Předchozí kontrola chyby neprokázala

Po kontrole úřadu bude podle Jakoba audit rozšířen i na samotnou Krajskou zdravotní a je možné, že ministr financí ještě rozhodne o rozšíření na další subjekty. Krajská zdravotní pochybení opakovaně odmítla a prohřešky nenašel ani audit, který si nechal zpracovat úřad regionální rady. „Kontrola realizace projektu proběhla před samotným proplácením dotací v loňském roce a žádné pochybení v rámci kontroly nebyla zjištěna,“ potvrdil mluvčí Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Vojtěch Krump.

I když Krajská zdravotní nakoupila přístroje už před rokem, peníze z Bruselu zatím nedostala. Ministerstvo financí žádosti o proplacení zatím odmítá podepsat. Problémy s evropskými penězi ale nemá jen Krajská zdravotní. Kvůli sporným zakázkám v nemocnicích se na evropský vyšetřovací úřad OLAF obrátili i někteří odborníci z Karlovarského kraje. 

Magnetická rezonance
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24