Odbory ukončily stávkovou pohotovost kvůli sociálním službám

Praha - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ukončil stávkovou pohotovost, rozhodla o tom výkonná rada svazu. Jeho předseda Jiří Schlanger rozhodnutí zdůvodnil tím, že současná vláda přetahuje mandát a není schopna nic řešit. Stávkovou pohotovost odbory vyhlásily loni v říjnu kvůli situaci v sociálních službách. Po volbách chtějí problematiku dále sledovat.

Cílem stávkové pohotovosti bylo zajistit prostředky na dotace poskytovatelům sociální péče pro letošní rok ve stejné výši jako v roce 2009 a řešit způsob financování sociálních služeb dlouhodoběji. Parlament na letošní rok schválil poskytovatelům dotace ve výši 6,8 miliardy korun. Stejný objem peněz dostávali i loni, avšak postupně v několika termínech.   

„Poskytovatelé mají nyní relativní klid a jistotu v péči o staré a nemocné lidi,“ řekl Schlanger. Cílem stávkové pohotovosti bylo také zprůhlednit dotační řízení. Neexistuje nařízení vlády, které by ho regulovalo, uvedl. Poukázat měla i na to, že někteří klienti sociálních služeb jsou prý diskriminováni, co se týče dosahu a úhrady sociální péče. Nejsou třeba vůbec stanoveny úhrady na polohování pacienta, podotkl Schlanger. 

Odbory chtěly rovněž odstranit údajné chyby zákona o sociálních službách a popohnat realizaci analýzy sociálních služeb. Tripartita projekt analýzy sociálních služeb schválila a vláda závazek přijala už před třemi lety, ale dodnes není hotova, upozornil předseda.