Chlapce z ústeckého babyboxu chce zpět matka, odložil ho prý manžel

Ústí nad Labem - Matka zhruba dvouměsíčního chlapce, který byl v pondělí odpoledne odložen do babyboxu v ústecké Masarykově nemocnici, se dnes nemocnici o dítě telefonicky přihlásila. V pondělí svěřila hlídání chlapce svému druhovi, ten to ale nezvládl a kojence do umístil do babyboxu. Informace dnes potvrdil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Rodičům bude dítě vydáno až po svolení sociálních pracovníků. Chlapec zatím zůstává v Ústí, ve středu bude převezen do teplické nemocnice, kde mají oba jeho rodiče nahlášeno bydliště.

„Matka dnes dopoledne do Masarykovy nemocnice zavolala a dítě identifikovala. Jako důvod vložení dítěte uvedla neschopnost svého druha se o dítě postarat,“ řekl Vondra. Sociální pracovníky kontaktovala nemocnice ihned po přijetí dítěte. „Spolu s hlavní sestrou Markétou Svobodovou jsme jej pokřtili předběžně Jaroslav,“ uvedl v pondělí autor projektu babyboxů v ČR Ludvík Hess. Chlapec byl 30. dítětem v Česku vloženým do babyboxu.

Schránky babyboxu jsou vytápěny na 28 stupňů Celsia a opatřeny větráním. Po jejich uzavření se aktivují senzory, které přivolají personál.

„Je to věc abnormální, že se takhle dítě dostalo do babyboxu, vidíme tu věc ale pozitivně, i tak můžeme říkat, že babybox zafungoval,“ dodal Vondra. Babybox dává naději dětem, které matky porodily mimo nemocnice a nechtějí je nebo nejsou schopny se o ně starat. Odložení dítěte do vyhřívané schránky je legální, rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxů je v zemi 33, poslední byl zprovozněn v pondělí u vchodu do radnice Prahy 2. Je to první podobné zařízení umístěné mimo nemocnici.

Předvádění funkce schránky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24