O prázdninách vyjedou vlaky z Harrachova do Polska

Harrachov – Vlaky by se v červenci měly vrátit na přeshraniční trať v Harrachova do polské Sklářské Poreby. Z Harrachovského nádraží na sever se vydal řádný osobní vlak naposled před 65 lety, o obnovení provozu usilují starostové z české i polské strany Krkonoš přes deset let. Obyvatelé polského podkrkonoší se od 1. července dočkají železničního spojení nejenom do horského centra Harrachova, ale také do Tanvaldu a Liberce.

Oprava dvanáctikilometrového úseku stála 160 milionů korun, většina úprav ale probíhala na polské straně. Český úsek je velmi krátký a především nedostupný pro zloděje. Několik mimořádných jízd v posledních letech ukázalo, že se po kolejích může jezdit, takže potřeboval jenom drobnější zásahy.

Vlaky ze Sklářské Poreby budou jezdit na kořenovské nádraží, každý den by mělo jezdit pět párů spojů. Iniciátoři rekonstrukce trati věří, že oběma směry budou do Krkonoš a Jizerských hor jezdit stovky běžkařů. „Jsou krásné opravené areály na polské strany. Spousta lidí tam jezdí autobusem, ale s lyžařským vybavením to není úplně ideální, vlak je daleko lepší,“ podotkl starosta Desné Marek Pieter.

Poláci se navíc těší, jak budou vlakem jezdit k harrachovským skokanským můstkům. „Poláci jsou velcí fanoušci skoků na lyžích. Vlak bude ideálním prostředkem pro dopravu na závody v Harrachově a Liberci,“ řekl maršálek Dolnoslezského vojvodství Andrzej Los.

Snadnější cestu k jedné z nejoblíbenějších českých tratí budou mít i polští příznivci železnice. Za Kořenovem začíná funkční zubačka, která má jako jedna z mála obvyklý rozchod kolejí 1 435 milimetrů.