Rasmussenova žádost o další české vojáky prý platí pro rok 2011

Praha - Vládní plán posílit český kontingent v alianční misi ISAF v Afghánistánu v letošním roce až o 55 vojáků se po nedávné návštěvě generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena v Praze nemění. Ministr obrany Martin Barták dnes řekl, že Rasmussenova žádost o školitele afghánských letců a zdravotnické týmy se týkala plánů na podobu mise v roce 2011. Z Rasmussenových slov pro média při jeho páteční návštěvě ale takové termíny patrné nebyly.

„Stahování vládního návrhu vůbec není na pořadu dne. Ten požadavek na nás je na rok 2011, ne na rok 2010,“ zdůraznil dnes Barták. Podle vládního záměru, který bude nyní posuzovat Poslanecká sněmovna, má 15 vojenských policistů pomáhat s výcvikem místní afghánské policie a až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur střežit polské základny v provincii Ghazní.

Parlament pro letošní rok schválil nasazení až 535 vojáků v Afghánistánu, o dodatečných vojácích bude jednat. Silná levice ve sněmovně přitom posilování mise odmítá.

Barták zdůraznil, že vládní návrh na posílení mise je zcela v souladu s aliančními požadavky. „To, o co žádáme, je tým školitelů ve vzdušných silách, tedy 19 odborníků, a dvě lékařské jednotky, tedy dohromady 32 lidí. Takže celkem 51 lidí, což celkem spadá do rámce 55 lidí, počtu, o němž už vláda hovořila,“ prohlásil v pátek Rasmussen.

Barták dnes řekl, že ministerstvo obrany je schopno vyhovět žádosti o učitele afghánských pilotů a návrh nyní zpracovává. „V nějaké akcelerované formě bychom mohli (přispět) už na konci letošního roku, ale ten požadavek stačí realizovat v roce 2011,“ vysvětlil ministr. V případě dvou chirurgických týmů je podle něj ještě potřeba přesně definovat jejich budoucí úkoly. „My máme připraveny týmy i personál, ale potřebujeme přesně vědět, jaké by mělo být jejich zapojení,“ dodal ministr.