Vyvěsit, či nevyvěsit vlajku Tibetu - dnešní dilema

Praha - Některé radnice, magistráty a krajské úřady v České republice dnes vyvěsí tibetskou vlajku jako připomínku 51. výročí protičínského povstání v Tibetu. Chtějí tak aspoň symbolicky podpořit boj Tibeťanů za jejich práva a národní identitu. Poslanecká sněmovna nakonec podle včerejšího rozhodnutí zástavu tibetské exilové vlády nevyvěsí. Strana zelených proto vlajku vyvěsí alespoň v oknech svého klubu. Loni se k akci připojilo 363 institucí včetně ministerstev.

„Je stále potřeba si připomínat, že jsou na světě národy, které jsou utlačovány silnějšími a mocnějšími sousedy,“ odůvodnil mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda důvod, proč se radnice Hradce Králové k akci také připojí.

O to, aby vlajka vlála i ve Sněmovní ulici, usilovala poslanecká Skupina přátel Tibetu. Hlavně hlasy levice v úterý sněmovna tuto možnost odmítla projednávat. „Jsme přesvědčeni, že slušné vztahy s Čínou stojí za to, abychom se tím zabývali a netrpěli taková gesta,“ odůvodnil své negativní stanovisko komunistický poslanec Pavel Kováčik. Vlajka tak bude viset aspoň na ministerstvu životního prostřední Jana Dusíka.

Video Dáša van der Horst a Rudolf Fürst ve Studiu ČT24
video

Dáša van der Horst a Rudolf Fürst ve Studiu ČT24

Ředitelka Amnesty International Dáša van der Horst:

„Pokud člověk nedělá nic, je jen malá šance, že se něco změní. Je potřeba dát najevo svůj názor… To, že se den Tibetu připomíná každoročně před čínskou ambasádou, je silné znamení vůči čínským úřadům.“

„Připomínání si tohoto dne a událostí v Tibetu je připomínání si hodnot lidských práv na celém světě,“ řekl šéf zelených Ondřej Liška, jehož strana za iniciativou pro Tibet stojí. Zelení se dnes také chystají překvapit své kolegy z dolní komory Parlamentu vlaječkami přímo v lavicích.

Akce nazvaná Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března, aby připomenula povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Čeští příznivci Tibetu se k akci poprvé připojili v roce 1996.

České obce a města vyjadřují podporu tibetskému lidu již od roku 1996.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24