Okna (nejen) zelených ve sněmovně patří dnes Tibetu

Praha - Poslanci za Stranu zelených dnes ráno z okna svého klubu ve sněmovně vyvěsili tibetskou vlajku. Připojili se tím k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet na podporu nenásilného boje Tibeťanů za jejich práva a národní identitu. Tibetské vlajky umístili i na své poslanecké lavice. Chtějí tím demonstrovat svou podporu všem národům a skupinám obyvatel, jejichž práva jsou potlačována. Tibetská vlajka zavlála i na sídle Senátu. Z okna své kanceláře ji vyvěsil předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS).

Sněmovna ani Senát se jako instituce k akci nepřipojí. Poslanci v úterý především hlasy levice rozhodli o tom, že žádost o vyvěšení vlajky nebudou na schůzi ani projednávat. „My se lidským právům věnujeme soustavně a dlouhodobě, a navíc tento den spojovaný s lidskými právy a jejich obranou se netýká jenom Tibeťanů, ale týká se všech kultur národů a skupin obyvatel, kterým jsou krácena práva…,“ řekl dnes předseda zelených Ondřej Liška. Vlajka byla podle jeho vyjádření z oken sněmovny vyvěšena tak, aby bylo jasně patrné, že jde o akci zelených, nikoli sněmovny. Proto ji také neodstraní, ani pokud je k tomu vedení sněmovny vyzve.

Tibetskou vlajku v 08:00 vztyčil před svým úřadem i ministr životního prostředí Jan Dusík. Vlajka na místě vlála půl hodiny, dokud ministr úřad neopustil. „Nejde o tlak na samostatnost Tibetu, ale o vyjádření podpory Tibeťanům v jejich úsilí o dodržování jejich lidských a občanských práv,“ sdělil Dusík.

Video Kateřina Jacques a Kateřina Konečná ve Studiu ČT24
video

Kateřina Jacques a Kateřina Konečná ve Studiu ČT24

Kateřina Konečná (KSČM) ve Studiu ČT24:

0„I ostatní země západní Evropy vedou s Čínou spíše dialog a myslím, že vést dialog je více než vyvěsit jednou za rok vlajku… Mně na Straně zelených vadí to, že pokrytecky vypichuje jeden stát. Pojďme se bavit o tom, co dělá Izrael v Palestině, jak jsou na evropském kontinentu potlačována lidská práva třeba v Mitrovici v Kosovu a dalších věcech.“

Kateřina Jacques (SZ):

„Vůbec se nebráním tomu, abychom se každý den věnovali jednomu tématu týkajícího se porušování základních lidských práv, ale je-li 10. březen dnem Tibetu a celosvětově se koná akce Vlajka pro Tibet, pak je tato argumentace absurdní.“

V Česku se k akci připojí také dalších zhruba 400 radnic a úřadů. Například českobudějovičtí radní se k připomenutí povstání Tibeťanů přidali už poosmé. „My si myslíme, že je to správná věc, že i v dobách, kdy bývalé Československo zažívalo různé období nesvobody, našli se v celém světě lidé, kteří různými symbolickými formami protestu a připomenutí fandili bývalým obyvatelům Československa,“ odůvodnil krok českobudějovické radnice primátor Juraj Thoma (ODS).