Češi na dobrovolnictví slyší čím dál víc

Praha – Dobrovolnictví jako nový trend. Češi stále častěji docházejí do nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocných nebo hospiců, aby svůj volný čas nezištně věnovali péči o druhé. Zatímco v 90. letech se na dobrovolnictví dávaly především studentky humanitních fakult, v poslední době se skladba dobrovolníků stává pestřejší co do věku i pracovních zkušeností. Prospěch to přináší oboustranný; dobrovolníci se shodují na tom, že jim taková činnost přináší hodnotnou náplň volného času i pocit užitečnosti.

Lidé, kteří se rozhodnou pomáhat slabším a potřebným, přitom nesuplují zdravotnický personál. „Nesmí nic, co přísluší zdravotníkům. Nesmí podávat pacientovi léky, nesmí být využíváni na činnosti, jako je úklid pokoje nebo udržování hygieny. Jsou jen pro pacienta,“ řekla náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Například do dobrovolnického centra Fakultní nemocnice v Motole docházejí dobrovolníci jednou týdně na dvě až tři hodiny a věnují se pacientům: buď individuálně, nebo v rámci skupinových aktivit. Společně čtou noviny, hrají si se psy nebo trénují paměť. Dobrovolnictví však využívají i maminky, které jsou v nemocnicích s dětmi.

Pomáhají i bílé límečky

Činnost dobrovolníků se zatím rozšiřuje. Jak informovala koordinátorka dobrovolnického programu z centra Lékořice Jana Holinská, v poslední době dobrovolníci také vylepšují prostředí v nemocnicích - pomáhají s malováním nebo úklidem oddělení.

„Objevují se i muži, objevují se bílé límečky, které sedí celý den v bance u počítače a najednou zjistí, že jim chybějí lidé,“ upozornil na nový trend předseda dobrovolnického centra Hestia Jiří Tošner.

„Je to činnost, která člověku daleko víc dává, než jen to, co do ní vkládáme. Vrací nám to úsměvy a radostí toho, se kterým trávíme čas,“ říkají dobrovolnice. Stát se dobrovolníkem podle nich může téměř každý - stačí mít chuť, čas a dobrou náladu.

Domov pro seniory
Domov pro seniory
Více fotek
  • Domov pro seniory autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1489/148835.jpg
  • Batole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1489/148830.jpg