Kdo do vlády a kdo do sněmovny? Oranžoví už vědí

Praha - Sociální demokrati už vědí, kdo by usedl do ministerských křesel, v případě jejich volebního vítězství. Deník Právo píše, že společně s předsedou Jiřím Paroubkem mají jádro kabinetu tvořit Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek, Milan Urban, hejtman Michal Hašek a současný ministr vnitra Martin Pecina. Ve vládě by se také mohl objevit ekonom Jan Švejnar - jako ministr školství. Členy případného kabinetu strana oficiálně představí na víkendové konferenci v Teplicích. Podle zdroje blízkého přímo předsedovi Jiřímu Paroubkovi jsou prý i hotové i změny na kandidátkách pro nadcházející volby.

Každý ze jmenovaných ministrů se jako ministr stane garantem jedné z priorit ČSSD. Podle deníku například Sobotka bude odpovídat za snižování schodku, Urban bude podporovat zaměstnanost a Pecina bude koordinovat boj proti korupci.

Jan Švejnar, který se původně měl objevit na kandidátce sociální demokracie, označil tyto informace za spekulace. Podle něj se o tom v tuto chvíli nejedná. Nicméně připustil, že školství mu jako univerzitnímu profesorovi je blízké.

O kandidátkách je prý rozhodnuto, Zubová vypadne

Zdroj blízký Paroubkovi prohlásil, že o změnách na kandidátkách je prý už rozhodnuto. Pražskou by měl vést Pecina, plzeňskou ministr zahraničí Jan Kohout. Předsednictvo také potvrdí jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místě kandidátky. Vedení ČSSD ale očekává, že vzhledem k jeho oblíbenosti dostane dost preferenčních hlasů na to, aby byl zvolen do sněmovny.

Předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová naopak z pražské kandidátky vypadne. Zatím je na 5., volitelném místě kandidátky. Podle zdroje blízkému Paroubkovi ale pražští sociální demokraté požádají předsednictvo, aby ji vyškrtlo, a to jim vyhoví. „Máme zájem o volební úspěch v Praze, a proto musí Pecina do čela. Pecina v čele kandidátky ale logicky znamená, že jeden musí z volitelného místa pryč,“ uvedl zdroj.

Změny v pátek odpoledne uzavře stranické předsednictvo a ústřední výkonný výbor je v sobotu už jen vezme na vědomí, protože pravomoc rozhodnout o změnách na kandidátkách již dříve delegoval na předsednictvo.