ODS a ČSSD se hádají, kdo může za kauzu kolem bytů OKD

Praha - Sociální demokraté nesou podle ODS přímou odpovědnost za nejistou situaci více než stovky tisíc nájemníků v bytech bývalé těžařské firmy OKD. Byla to prý totiž vláda Stanislava Grosse, která podíl v těžařské firmě privatizovala a umožnila, aby stát ztratil vliv na dění ve společnosti. Stát tak údajně přišel o desítky miliard. Na tiskové konferenci to uvedl předseda občanských demokratů Mirek Topolánek spolu se severomoravským lídrem strany Pavlem Drobilem.

Šéf poslanců ČSSD a exministr financí Bohuslav Sobotka ale obvinění označil za součást předvolebního boje. „ODS se snaží vytvářet jakési umělé skandály nebo umělé aféry, aby ovlivnila průběh předvolební kampaně způsobem, který zřejmě sama pokládá za ideální,“ poznamenal Sobotka. Kauza s byty OKD se podle něj táhne od roku 1990, kdy tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý rozhodl o tom, že byty, kterých je asi 44 tisíc, budou vloženy do OKD a v jejím rámci privatizovány. „To předurčilo osud bytů na 20 let dopředu,“ podotkl Sobotka. Kdyby se tak nestalo, čekal by byty zřejmě převod na obce a následná privatizace v rámci obecního majetku. 

Občanští demokraté tvrdí, že vláda Stanislava Grosse v roce 2004 připravila stát o desítky miliard korun, protože Karbon Invest získal byty hluboko pod cenou, a to za 4,1 miliardy korun. Tržní cena přitom podle ODS byla 33 - 55 miliard. Stát navíc předal i majetek, který nebyl znalecky oceněn – šlo například o 1 200 bytů OKD na Kladensku, nebytové prostory, hotely a další nemovitosti, které nabyvatelé získali zadarmo, ale hodnota dalšího majetku činila asi 1,2 miliardy korun.   

Video Tisková konference ČSSD
video

Tisková konference ČSSD

Podle Bohuslava Sobotky se ale neprodávalo 44 tisíc bytů, ale menšinový podíl ve společnosti OKD, přesněji 46 procent akcíí, které Fond národního majetku ocenil právě na 4,1 miliardy korun. Transakci podle něj zkoumal nejen český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale i Evropská komise, která konstatovala, že privatizace OKD za tuto cenu byla v souladu s tržními pravidly. 

Byty OKD spolu s ostatním majetkem firmy získala v privatizaci firma Karbon Invest v září roku 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu, připomněla ODS. Tuto firmu pak koupila společnost RPG Industries a byty nyní vlastní její dceřiná společnost RPG Byty.   

Ministerstvo financí už loni v listopadu podalo určovací žalobu na rozhodnutí firmy RPG Industries, která v červnu vypověděla předkupní právo nájemníkům bývalých bytů OKD. RPG ale na podané výpovědi trvá, proto ministerstvo podalo žalobu k rozhodčímu soudu. Firma také dostala od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun za to, že převedla byty do majetku své dceřiné společnosti RPG Byty, čímž prý porušila privatizační smlouvu.