Kůrovci se na Šumavě postaví speciální tým

Vimperk - Ředitel Správy národního parku a CHKO Šumava František Krejčí po dohodě s ministerstvem životního prostředí jmenoval pracovní tým, který se bude zabývat zastavením gradace výskytu kůrovce na Šumavě, a to ve druhých zónách parku. Podle šéfa štábu a náměstka ředitele parku Petra Kahudy správa letos plánuje vytěžit rekordních až 500 tisíc metrů kubických napadeného dřeva, tedy o 200 tisíc víc než letošní rok.

Kalamitní štáb se k jednáním sejde dvakrát měsíčně a podle aktuálního vývoje bude řešit organizační, technické či další problémy se zpracováním kůrovcové kalamity. „Letos předpokládáme, že v zásahovém území parku, kde se intenzivně proti kůrovci zasahuje, se budou ta čísla pohybovat až do 500 000 kubíků kůrovcem napadeného dřeva, které budeme zpracovávat. Oproti loňsku očekáváme nárůst do 50 procent,“ řekl Kahuda.

Ke jmenování kalamitního štábu se podle něj vedení parku spolu s ministerstvem rozhodlo na základě vyhodnocení situace v loňském roce. „Gradace pokračuje, přestože jsme loni zasahovali na většině území parku proti kůrovci, situace si vyžádala zřízení krizového managementu,“ vysvětlil náměstek.

Odborníci o kůrovci:

Ředitel NP Šumava František Krejčí: „Očekáváme, že množství stromů, které letos v jarní a letní sezoně kůrovec napadne, bude buď stejné, nebo větší než loni. Proto nemůžeme čekat se složenýma rukama, ale musíme se připravit na všechny alternativy, které lze dnes odhadnout.“

Koordinátor expertní skupiny hejtmana Jihočeského kraje Josef Vovesný: „Požadavek není na vyklizování a na těžkou techniku, požadavek je tlumit kůrovce. Ten je dnes rozjetý natolik, že již není za pět minut dvanáct, dnes je již po dvanácté, my kůrovce můžeme pouze tlumit za cenu obrovských ztrát.“

Loni bylo na Šumavě vytěženo rekordních 300 tisíc metrů kubických dřeva napadeného kůrovcem, rok předtím to bylo 119 603 kubických metrů. Od počátku letošního roku už lesníci zpracovali dalších 1 060 metrů kubických napadeného dříví. Těžba se prakticky nezastavila, omezena byla kvůli sněhu jen ve vyšších polohách Šumavy. Lesníci aktuálně evidují 1 800 kubíků napadených stromů v zásahovém pásmu a při pochůzkách nacházejí další.