V kauze vraždy manželů navrhla inspekce obvinit tři policisty

Praha - V souvislosti s únorovou vraždou manželů v Českých Budějovicích podala policejní inspekce návrh na zahájení trestního stíhání tří policistů. Jsou podezřelí z maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. Dalším pěti policistům hrozí kázeňský postih. Na postup policie si stěžovali pozůstalí zavražděných.

 

Všichni policisté pracují na Krajském ředitelství policie Jihočeského kraje. O případném obvinění tří policistů teď rozhodne Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích. O kázeňských postizích dalších pěti policistů bude rozhodovat ředitel krajského policejního ředitelství - podle inspekce jsou podezřelí, že porušili policejní zákon, trestní řád a interní policejní předpisy.

Podle trestního zákoníku se maření úkolů úřední osoby z nedbalosti dopustí úřední osoba, která při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu.

Policie pochybení přiznala

Vražda českobudějovického hudebníka a jeho ženy se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra města v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Policisté z činu obvinili syna zavražděné ženy, kterého měla z předchozího manželství, 28letého Jana Heidingera.

Obviněný prý hudebníkovi již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Prověrka postupu policistů, kterou provedlo oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie, prokázala, že vraždě skladatele a jeho ženy mohli zabránit. Na postup policie si stěžovali pozůstalí, protože policisté podle nich o výhrůžkách věděli. Je to jeden z mála případů v historii Česka, kdy policie přiznala pochybení.

Heidingera, který se po vraždě pohyboval v Německu, tamní policie ještě ten den zadržela na základě Evropského zatýkacího rozkazu a po dvou týdnech ho vydala ke stíhání v Česku.

Policie v souvislosti s vraždou pátrá po osmadvacetiletém Janu Heidingerovi z Prahy - je zřejmě ozbrojen a nebezpečný.
Zdroj: Policie ČR