Díry na silnicích zůstanou, nejsou peníze na opravy

Pardubice – České silnice budou letos zřejmě ještě v horším stavu než obvykle. Kraje totiž nemají peníze na jejich údržbu, většinu utratily za zimní údržbu. Jenom na Pardubicku spotřebovali silničáři v lednu a únoru na údržbu zasněžených silnic 67 milionů korun, teď by potřebovali další desítky milionů na opravu děr. Ty chybějí, a tak je třeba v rámci úspor využívat k opravám nejlevnější materiály.

Rozbité silnice přinášejí zakázky autoservisům. Za mechaniky míří řidiči, kteří zapadli autem do díry v silnici a poničili svůj vůz. „Po zimě se setkáváme s větším množstvím oprav – zejména čepy na nápravě, silentbloky, tlumiče,“ shrnul automechanik Milan Provazník. Situace se zřejmě příliš rychle nezmění. Výtluků je mnoho, zatímco peněz na jejich opravu se nedostává.

Kraj nyní začal shánět dodatečné zdroje. „Využijeme překlenovacích úvěrů, které máme vyjednány s bankami,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Zatím musí silničáři na opravy výtluků občas používat i letní směs. Té zimní je totiž nedostatek. „Děláme studenou obalovanou směsí opravy provizorního charakteru,“ přiblížil Václav Ouhrabka z pardubické silniční správy. Silničáři tak opravují jen ta místa, která jsou kritická.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje doufá, že se bude moci pustit i do větších oprav. Peníze by mohly přijít nejenom od bank, ale třeba i od státu. „Píšeme žádosti na fond dopravy a na ministerstvo, zda by bylo možné nějaké zdroje najít,“ řekl Václav Ouhrabka.

Přesto budou muset silničáři letos výrazně šetřit. Plánují, že omezí investice určené na letní údržbu, tedy například na sekání trávy.