Zastávky olomoucké MHD řeknou, kdy přijede regionální autobus

Olomouc – Na displejích tzv. inteligentních zastávek olomoucké městské hromadné dopravy se budou od září objevovat také informace o příjezdech některých regionálních autobusů. Informoval o tom náměstek primátora Svatopluk Ščudlík. Své údaje bude olomouckým dispečerům nabízet dopravce Veolia Transport, který v okolí Olomouce provozuje většinu linek.

Rozšíření systému bude stát necelé dva miliony korun, podle olomoucké radnice je ale zaplatí společnost Veolia. Ta bude muset také vybavit zhruba stovku svých autobusů zařízením, které bude komunikovat s inteligentními zastávkami.

„O zařazení informací o spojích Veolie na panely inteligentních zastávek se jedná dva roky. Nyní se nám podařilo vyřešit všechny technické problémy. Původně se hovořilo o nákladech ve výši čtyři miliony korun. Nyní je částka výrazně nižší díky tomu, že ceny technologií šly dolů,“ uved Ščudlík.

V Olomouci jsou světelné informační tabule na 60 zastávkách. Cestující se z nich dozví, za jak dlouho přijede jejich spoj. Tabule vycházejí z polohy autobusu, takže dokáží započítat i případné zpoždění. Tzv. inteligentní zastávky ve městě fungují od roku 2007. Radnice na vybudování systému dostala dotaci z EU.