Češi musí na žádost Švýcarů vyslechnout aktéry privatizace MUS

Praha - Česká policie bude znovu vyslýchat aktéry privatizace Mostecké uhelné společnosti z konce 90. let. Požádali je o to švýcarští vyšetřovatelé, kteří se vyvedením miliardových částek ze státního podniku už tři roky zabývají. Mají už prý konkrétní informace o tocích peněz, které putovaly na zahraniční konta. Podle informací ČT navíc narazili na další případy, které mohou mít s tunelováním Mostecké uhelné souvislost.

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že se Švýcaři se žádostí o právní pomoc na Česko obrátili, podrobnosti ale sdělit nechtělo. Podle informací ČT by mělo jít o výslechy lidí, kteří jsou z tunelování státního podniku na konci 90. let podezřelí. „Mohu potvrdit, že se na Nejvyšší státní zastupitelství obrátila švýcarská strana se žádostí o právní pomoc spočívající v konkrétních úkonech, které však do doby, než budou provedeny, nebudeme blíže specifikovat,“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. Švýcaři navíc požadují, aby se vyšetřování kolem Mostecké uhelné v Česku sloučilo na jedno místo. Vyšlo totiž najevo, že existuje víc souvisejících kauz, než bylo dosud veřejně známé. Případ tak od ústeckých žalobců kompletně převezme Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Je to v podobné věci, a proto návrh, aby věc pod názvem Mostecká uhelná byla dozorována Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, je logický,“ potvrdila mluvčí Irena Válová.

Podle policie byla v roce 1998 Mostecká uhelná ovládnuta pomocí peněz, které měla ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho odešly na zahraniční účty. Právě to mají být peněžní toky, na které narazili Švýcaři a které vyšetřují.