Kocáb nabídl demisi, Fischer ji nepřijímá

Praha - Ministr pro lidská práva Michael Kocáb nabídl premiérovi Janu Fischerovi kvůli svému soukromí demisi, předseda vlády ji zatím nechce přijmout. Fischer chce nejdřív s Kocábem vše osobně probrat. Důvodem Kocábova kroku je probírání jeho rodinných záležitostí v médiích. Deník Blesk dnes uvedl, že Kocáb má poměr se svou mluvčí Lejlou Abbasovou. Ta dnes na vlastní žádost ve funkci mluvčí skončila.

Ministr svůj krok podle serverů Týden.cz a Aktuálně.cz zdůvodnil tím, že nechce ohrozit téma lidských práv a dopustit, aby se z věcné debaty stala debata o osobních vztazích. „Ve chvíli, kdy některá média zveřejňují citlivé informace z mého soukromého života, se proto chci zachovat v souladu se svým svědomím,“ citovaly jej servery.

Kocáb, nominovaný Stranou zelených, je jediným členem kabinetu, který vstoupil do úřednické vlády po předchozím angažmá v koaličním kabinetu Mirka Topolánka. Funkce se ujal ve druhé polovině loňského ledna. Předtím byl znám jako hudebník, podnikatel a člověk, který počátkem 90. let pomohl tomu, aby ze země odešli sovětští vojáci.

Podle Blesku se Kocábova manželka Marsha rozhodla s manželem po 27 letech manželství rozvést kvůli údajnému poměru, který má ministr se svou třicetiletou mluvčí. Abbasovou, která je modelkou a moderátorkou, do Strakovy akademie přivedl při nástupu do ministerské funkce.