Silnice Turnov–Tanvald má být v nižší kategorii, kraj se změny bojí

Liberec – Silnice I/10, která v Turnově navazuje na rychlostní silnici R10 a vede přes Tanvald a Harrachov do Polska, by měla přejít do nižší kategorie. Podle ministerstva dopravy jde o její zařazení v transevropské dopravní síti TEN-T. Liberecký kraj se změnou nesouhlasí. Bojí se, že by se to odrazilo také ve vnitrostátním značení a musel vytíženou komunikaci převzít do své správy.

Ministerstvo dopravy se snaží obavy Libereckého kraje mírnit. „Existuje idea, že výše zmíněná silnice by si v této širší kategorizaci o něco pohoršila, nadále by se však o ni staral stát,“ ujistil mluvčí ministerstva Karel Hanzelka a dodal, že tyto změny jsou zatím otázkou vzdálené budoucnosti. Podle Josefa Jeníčka z libereckého ředitelství silnic a dálnic by se kategorie tahu označeného jako E65 mohla změnit kolem roku 2040.

„Změna souvisí mimo jiné i s dlouholetou snahou obcí na obou stranách hranice omezit tranzitní dopravu přes Krkonoše,“ řekl Jeníček. Auta z Česka do Polska by totiž podle představ silničářů měla v budoucnosti více jezdit po silnici I/35 a budoucí R11. Přes Harrachov by pak jezdilo podstatně méně vozidel než dnes.

Kromě mezistátních cest využívají řidiči silnici I/10 často i k cestám do západních Krkonoš. Kvůli zahuštění provozu v posledních letech prošla silnice v letech 2003–2007 rekonstrukcí. Opraven dosud nebyl úsek ve Velkých Hamrech, který čeká na dostavbu kanalizace.